Premiéra ničivé zbraně: Rusové ostřelovali sídliště v Charkově z raketometů, na místě jsou desítky mrtvých
Do Charkova pronikli Rusové. Podívejte se na aktuální záběry z místa
Rusko přestalo předstírat, že chce používat chirurgicky přesné údery na vojenské cíle, a nasadilo své obávané raketomety. Jde o salvovou a značně nepřesnou zbraň, která v místě dopadu na velké ploše zničí vše živé.
Pokud si vojenští experti lámali hlavu nad tím, zda Rusko proti Ukrajině použije i raketomety, už nemusí. „Charkov byl právě mohutně ostřelován Grady. Desítky mrtvých, stovky zraněných. Tuhle hrůzu by měl vidět celý svět,“ napsal v pondělí 28. února na Facebooku poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko. K příspěvku připojil záběry patrně z charkovské obytné čtvrti, na kterých jsou vidět oblaka dýmu a záblesky při dopadech velkého množství raket.
Raketomety BM-21Grad, Charkov. Kharkiv.
— Franta K.🇨🇿🇪🇺 (@Frantisek00) February 28, 2022
Russian BM-21 Grad liberate Ukrainians from their lives and properties pic.twitter.com/PYlsHSyg9G
Když střílí Grad
Grad, který v ruštině znamená krupobití, není žádným výkřikem moderní doby. Sovětští konstruktéři raketomet BM-21 Grad vyvinuli ve stejné době, kdy se Jurij Gagarin vydal do vesmíru, a Rudá armáda ho poprvé vyzkoušela během sovětsko-čínského pohraničního škádlení po roztržce mezi Moskvou a Pekingem v roce 1969.
Raketomet je namontovaný na podvozek automobilu Ural-375D 6x6 (od roku 1976 i na novější Ural-4320) a dokáže během 20 sekund odpálit 40 kusů raket ráže 122 mm na vzdálenost až 20 km. Rakety jsou dlouhé skoro tři metry (287 cm) a nesou bojovou nálož různého typu o hmotnosti až 20 kg.
BM-21 Grad Zdroj: Getty Images
Raketomet se přesouvá rychlostí do 75 km/h a k boji ho tříčlenná posádka připraví za tři minuty. Rakety je možné odpalovat z kabiny nákladního auta nebo třeba ze zákopu pomocí 64metrového kabelu. Odpalovat lze najednou, jednotlivě, v malých skupinách nebo v několikasekundových intervalech. Po odpálení je možné během dvou minut raketomet „sbalit“ a přemístit, což je důležité při odvetné palbě. Ručně nabít raketomet trvá obsluze 10 minut.
Raketomety střílí většinou ve skupinách a jeden prapor 18 raketometů tak typicky vypálí salvu 720 raket. Systém je mnohem méně přesný než palba z děl, a proto se nedá použít tam, kde se vyžaduje přesné zaměření. Protože salva zasahuje velkou plochu a v místě dopadu je jen krátký čas na reakci (před útokem se prakticky nedá utéct), jde z vojenského hlediska i přes své stáří stále o efektivní systém.
Kromě BM-21 Grad má Rusko i další, modernější raketomety, především BM-30 Smerč, Uragan-1M a nejnovější Tornado-S.
raketomet BM-30 Směrč Zdroj: profimedia.cz
Ruské ztráty rostou
Pokud se zprávy o útoku na Charkov potvrdí, půjde o největší ztráty mezi civilním obyvatelstvem od zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022. Ukrajinci dosud přiznávali 137 obětí, na druhé straně podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové Rusko od zahájení útoku na Ukrajinu přišlo o zhruba 5300 vojáků a 191 tanků, 29 letounů a 29 vrtulníků. Mezi zničenou technikou jsou i raketomety Grad – jeden z nich natočil ukrajinský dopisovatel Rádia Svobodná Evropa Maryan Kušnyr poblíž Charkova.
ZDROJ: Radio Free Europe