Putinova zbraň nejvyššího kalibru – raketa RS-28 Sarmat. K čemu může být použita?
Raketa s doletem 10 900 km je oblíbená zbraň ruského prezidenta. Ale má zpoždění.
Vzdálenost Moskva–Washington
Vzdálenost mezi Moskvou a Washingtonem je něco málo přes 7800 km, raketa RS-28 Sarmat (v kódu NATO SS-X-30 Satan 2) má dolet takřka 11 000 km. Jen toto jednoduché srovnání vzdáleností ukazuje na fakt, že nově vyvinutá, a vlastně stále vyvíjená balistická raketa nebude zbraní pro použití na vlastním území. Naopak může Spojené státy díky přeletu přes póly ohrozit jak z jihu, tak ze severu. Má nahradit rakety typu SS-18 Satan. Ruský deník Kommersant potvrzuje, že na vývoji má prezident Putin osobní zájem. Předpokládá se, že RS-28 může létat trajektorií přes jižní pól, zcela imunní vůči jakémukoli současnému americkému systému protiraketové obrany. „Hlavním úkolem RS-28 Sarmat společně s hypersonickým bojovým modulem Avangard je zajistit Rusku schopnost jaderného úderu proti jakémukoliv protivníkovi, který je vybaven nejmodernějšími systémy protiraketové obrany. Jinak řečeno ‒ díky RS-28 Rusko udrží jadernou paritu se Spojenými státy i v dalších desetiletích,“ píší Armádní noviny a vlastně jen ukazují, že zbrojení, které zdánlivě skončilo s koncem studené války, znovu nabírá na intenzitě.
Ruská tisková agentury RIA Novosti vydala informaci (tedy Kremlem schválenou, určenou mimo jiné i západním médiím), že raketa RS-28 unese až 10 až 15 samostatně naváděných návratových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Každá z nich by měla mít sílu 750 kt. Bomba, která vybuchla nad Hirošimou měla sílu kolem 13 kt.
Samotný vývoj se započal v roce 2009 a vzhledem k finanční situaci Ruska bylo zpochybňováno využívání kapalného paliva. Kontroverze spočívala v tom, že tento typ paliva je sice výkonnější, ale taky mnohem dražší. Peníze, respektive náklady na údržbu i provoz je hledat za důvodem, proč americké třístupňové mezikontinentální rakety Minuteman III mají pohon na tuhé a nikoliv na tekuté palivo. Finanční situace Ruska se nijak zásadně nevylepšuje, což se bezesporu odrazí i na rychlosti vývoje.
Video: vymetení rakety z podzemního sila
Dne 1. března 2018 ruský prezident Vladimir Putin ve své výroční řeči Federálnímu shromáždění uvedl, že "aktivní fáze testů" rakety byla zahájena a analytici tvrdí, že se jedná o vzkaz Západu. To, že se rakety dostávají do posledního stadia vývoje, potvrzují testy odpálení. Jeden z pokusných odpalů zachycený na videu neodnesl raketu na druhý konec světa, ale jen do výšky 30 m. Pomocný odhazovací motor, na sekvenci filmu je jeho odhození krásně zachyceno, vynesl raketu ze sila na raketové střelnici Pleseck zhruba 800 km severně od Moskvy. Nejednalo se o jediný test mající za úkol zjistit chování rakety při startu. „Všechna vymetení byla úspěšná, deklarovaný testovací program byl proveden v plném rozsahu,“ pochvaluje si ruský deník Kommersant výsledky testů.
Co následuje? Letové zkoušky i testy přesnosti dopadu a zařazení do výzbroje někdy v roce 2020. Jedná se o odhad, reálné datum může být posunuto, ostatně i mnohé z testů byly zpožděny. Původně plánované zařazení do výzbroje mělo být v loňském či letošním roce, ale letošní rok všeobecně není považovaný za reálný.
Text: Topi Pigula