17. března 2022 16:30

Potopení lodi Vasilij Bykov: Ukrajinci natočili konec fregaty, kterou slavně poslali do...

Ukrajina vrátila úder. Ruská loď s číslem 368, kterou pohraničníci na Hadím ostrově v prvních hodinách ruské invaze odkázali do patřičných míst, padla do léčky a podle ukrajinské strany šla ke dnu. Před zkázou ji neochránil ani její stealth profil, ani sady protilodních a protiletadlových raket.

Pouhých 12 dnů trvalo ukrajinským silám, než zlikvidovaly momentálně zřejmě neproslulejší ruskou loď, hlídkovou korvetu Vasilij Bykov, která je první jednotkou stejnojmenné třídy. Loď se hned 24. února 2022, tedy první den ruské invaze na Ukrajinu, neblaze proslavila útokem na posádku Hadího ostrova v Černém moři jen pár kilometrů od hranic Rumunska.

Nevelký Hadí nebo také Zmijí ostrov střežila posádka 13 ukrajinských pohraničníků, které ruská loď vyzvala, ať složí zbraně. „Ruská válečná lodi, jdi do pr..le,“ zněla jejich legendární odpověď prostřednictvím vysílačky. Ukrajinská strana poté uvedla, že všech 13 pohraničníků při obraně ostrova padlo a budou prohlášeni za hrdiny Ukrajiny. Naopak ruská strana zveřejnila záběry, na kterých údajná více než 50členná posádka Hadího ostrova v pořádku vystupuje v Sevastopolu na břeh.

Jak zničit ruskou loď

Vasilij Bykov nejspíš ležel Ukrajincům natolik v žaludku, že se rozhodli si to s lodí vyřídit. Podle mluvčího operačního velitelství Oděské regionální vojenské správy Serhiye Bračuka šlo o promyšlenou akci: Aby na sebe upoutaly pozornost, dva rychlé ukrajinské čluny – dělový člun třídy Gjurza-M (Projekt 58155, výtlak 54 tun) a vysloužilá hlídková loď americké Pobřežní stráže třídy Island (výtlak 168 tun) – na Vasilije Bykova (výtlak 1 400 tun) předstíraly noční útok. Při úniku pak navedly mnohem silnějšího protivníka do připravené palebné zóny poblíž Oděsy, kam byl zaměřený raketomet Grad. Jeho akci můžete vidět na následujícím videu:

Minimálně jedna raketa vypálená z archaické zbraně – Grady konstrukčně pocházejí ze 60. let a jde v podstatě o vylepšené nástupce druhoválečných Kaťuší – loď zasáhla a poškodila. O dva dny později 9. března 2022 se pak měl vyhořelý Vasilij Bykov potopit.

Neviditelný Vasilij Bykov

Fregata, která se nechvalně proslavila útokem na Hadí ostrov, patřila mezi nejmodernější lodě ruského námořnictva. Jednalo se o prototypovou jednotku třídy hlídkových lodí Projekt 22160 (také Vasilij Bykov), které zatím Rusko postavilo tři. Kromě Vasilije Bykova (ve službě od roku 2018) jsou aktivní ještě Dmitrij Rogačov (od června 2019) a Pavel Děržavin (listopad 2020), další tři jednotky jsou ve stavbě.

Loď na první pohled upoutá pozornost svým tvarováním zohledňujícím potlačení signatur při radarovém kontaktu, tedy variantou technologie stealth. Výzbroj tvoří 57mm kanón v kryté věži na přídi, dva 14,5mm kulomety a také automatické granátomety DP-65 a DP-64. K ničení ponorek a hladinových lodí může fregata použít torpédový systém Paket-E/NK ráže 324 mm a protilodní rakety 3K14 Kalibr-NK nebo 3M24. Heliport na zádi pojme jeden vrtulník, typicky Kamov Ka-27.

Posádku 94metrového plavidla tvoří 80 mužů. Loď dosahuje rychlosti 30 uzlů (56 km/h), na moři může bez doplnění paliva zůstat až 60 dnů. Vasilij Bykov se před svým zničením účastnil manévrů u syrského pobřeží, v rámci kterých odpaloval rakety na pozemní cíle.

Lodě třídy Vasilij Bykov jsou součástí ruské černomořské flotily se základnou v Sevastopolu na Ruskem okupovaném Krymu. V sestavě flotily jsou i vyloďovací plavidla s tanky a obrněnými transportéry, jejichž cílem bylo provést obojživelný výsadek v Oděse. Podle odborníků ale nemají tyto jednotky dostatečnou sílu a navíc propásly moment překvapení a ukrajinské armádě, teritoriální obraně i obyvatelům Oděsy se už podařilo zaminovat pláže a vybudovat protitankové překážky a barikády.

ZDROJ: Military Factory

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský