Unikátní válečné brýle umí neskutečné věci. Nejlepší američtí vojáci fasují výbavu jako ze sci-fi filmů
Pěchota americké armády obdržela první brýle pro rozšířenou realitu. Jde o mohutný technologický pokrok pro nejzanedbávanější složku armády.
Americká armáda obdržela první z desítek tisíc brýlí pro rozšířenou realitu, které mají vojákům zefektivnit boj zblízka. Integrovaný systém vizuální augmentace (IVAS) využívá tzv. rozšířenou realitu k promítání dat do zorného pole vojáka, včetně map, pozic nepřítele, klíčových pozic spolubojovníků a dalších informací. Armáda chce až 120 000 sad těchto brýlí, ale Kongres je skeptický k tomu, že jich vojáci skutečně potřebují tolik.
Zanedbávaná pěchota
Technologicky nejzanedbanějším útvarem bojových sil – a přesto zdaleka nejpočetnějším – je pěchota. Je známá též jako „královna všech bitev“, protože kromě vlastního postupu a dobývání také udržuje území, které ostatní složky pouze bombardují nebo ostřelují. Zatímco v posledních sto letech došlo k opakovanému revolučnímu vývoji tanků, stíhacích letadel nebo lodí, pěchotě se většina inovací vyhnula. Typický moderní pěšák tak jde do boje s podobným vybavením jako jeho předchůdce o desítky let dřív, i když se samozřejmě blýská na lepší časy.
Jedním z prostředků mohou být právě brýle IVAS, technologicky vycházející z konceptu HoloLens od společnosti Microsoft. Tvoří poměrně kompaktní set, v němž je kromě vlastních brýlí také potřebná kabeláž a počítač v podobě malého puku s vlastní řídící jednotkou, baterií, nabíječkou a systémem pro rádiový přenos mezi vojáky. Největší kouzlo a pokrok ale samozřejmě spočívá v samotných brýlích, které mají vojákovi poskytnout všechny informace, které potřebuje, na jeho přímé vyžádání.
Co všechno může voják sledovat
V zorném poli vojáka se tak objeví například informace o pozicích jeho spolubojovníků či ostatních čet. Uvidí předem vyznačenou trasu postupu či přesunu, která se bude promítat přímo na terén. Může si samozřejmě nechat zobrazit nahlášenou polohu nepřítele nebo sledovat živý přenos z kamer, dronů, či dokonce sledovat pohled jiného vojáka. Pomocí brýlí IVAS se může jejich uživatel napojit také na nejrůznější sledovací zařízení, a to klidně i za tmy s využitím jejich řešení noční vize. A počítá se pochopitelně i s párováním s externími kamerami transportních či jiných vozidel pro možnost vidět doslova skrze zdi v době přesunu či útoku.
Jak už ale bylo naznačeno v úvodu, problémem může být financování, do kterého se Kongres příliš nehrne. Celková zakázka je ve výši necelých 22 miliard dolarů, tedy více než 560 miliard korun, a to je něco, co se zdá být až příliš nákladné. Momentálně může americká armáda počítat s 5 000 kusy IVAS, celkem by jich však do roku 2032 mělo být až 120 tisíc. Ať už financování dopadne jakkoliv, odborníci se shodují na tom, že jsou popisované brýle jednou z nejrevolučnějších novinek pro pěchotu od uvedení noktovizorů, což už rozhodně stojí za zvážení i zvýšený přísun peněz.
Zdroj: Popular Mechanics