3. února 2022 03:45

10 věcí, které jste nevěděli o operaci Market Garden: Britové ohromili i německého velitele

Druhá světová válka: Bitvy o Evropu 4 - most

Obrana arnhemského mostu v září 1944 byla heroickou epizodou operace Market Garden, největší výsadkové akce v dějinách.

Operaci Market Garden zpracoval v roce 1977 režisér Richard Attenborough (ano, bratr Davida Attenborougha) ve filmu Příliš vzdálený most. Pokud nechcete obětovat 175 minut života, nabízíme stručný přehled nejnapínavější části celé operace – obrany mostu v Arnhemu.

1. Plán operace se zrodil v hlavě britského maršála Bernarda Montgomeryho, který chtěl pomocí výsadkářů obejít Siegfriedovu linii, vpadnout do Nizozemska a poté do Německa a do Vánoc ukončit válku. Proti Montgomeryho plánu se ostře stavěli američtí generálové George S. Patton a Omar Bradley.

2. Cílem bylo obsadit mosty v Eindhovenu, Nijmegenu a také most přes Rýn v Arnhemu. Ten byl ze všech cílů operace nejdál a postarat se o něj měla britská 1. výsadková divize. První den operace 17. září 1944 ale 15 km západně od města přistála jen polovina divize. K mostu se dostal jen 2. výsadkový prapor vedený podplukovníkem Johnem Frostem se 600 muži, k němuž se později připojil i major Tony Hibbert s dalšími 200 muži. Úkolem bylo udržet arnhemský most 48 hodin, než dorazí posily z jihu.

4. Spojení výsadkářů se zbytkem jednotek bylo od počátku chaotické, velkou zradou byly nefunkční nebo špatně fungující radiostanice. V Arnhemu se používaly pěchotní stanice model 68 určené pro spojení mezi rotami a prapory. Mnoho z nich mělo jednorázové baterie, které se obtížně nahrazovaly. S parašutisty také seskočilo málo radistů, což v případě jejich zranění nebo zabití zmatek v komunikaci násobilo. Celá divize navíc během bojů nečekaně změnila frekvenci, takže s brigádou v Arnhemu neexistovalo spojení.

5. I proto když v jednu chvíli výsadkáři v Arnhemu uslyšeli zvuk vozidel přibližujících se k mostu z jihu, mysleli, že to jsou tanky XXX. tankového sboru. „Na mostě jsme měli asi 160 mužů, všichni si sundali přilby, nasadili barety a šli jim vstříc, aby je pozdravili. Když jsme se k nim přiblížili, zjistili jsme, že na tancích nejsou ty správné znaky,“ vzpomínal v dokumentu Druhá světová válka: Bitvy o Evropu účastník bitvy major Tony Hibbert. Dokument můžete sledovat každý čtvrtek večer na Prima ZOOM.

Tanky, které patřily průzkumnému praporu 9. tankové divize SS, se pokusily most překročit. Britové ale zahájili palbu a oddíl zlikvidovali. Britské tanky, na které výsadkáři čekali, uvízly v 60 km vzdáleném Nijmegenu.

6. Na ničení německých tanků se vydatně podílel vrhač protitankových granátů PIAT, který byl i přes hmotnost 15 kg dostatečně skladný, aby s ním parašutisté mohli seskočit. Kumulativní střela vrhaná pomocí PIAT vážila 1,1 kg a na vzdálenost 100 metrů dokázala v ideálním případě prorazit pancíř o síle 100 mm. PIAT při výstřelu způsoboval minimální hluk i záblesk, což střelce chránilo před prozrazením.

7. Němci ale přisunuli k jižní straně mostu dělostřelectvo a další tanky a začali Brity ostřelovat. Výsadkáři proti přesile bránili severní konec mostu a počet jejich zraněných rychle narůstal. Zbytek 1. výsadkové divize byl obklíčen na západním předměstí Arnhemu zvaném Oosterbeek a zoufale se snažil udržet svou pozici a přistávací plochy. O tom, že by posílil muže bránící most, nemohla být řeč.

8. Poslední útok na pozice parašutistů u mostu podnikli Němci 20. září už za podpory tanků Tiger. Britové drželi most čtyři dny a pět nocí a už věděli, že není šance na příchod posil nebo jejich vystřídání. Frostovým mužům docházela munice i zásoby a v provizorní nemocnici, která byla navíc v plamenech, měli přes 300 raněných. Požádali proto Němce o příměří a začali se vzdávat.

Plukovníka Frosta, který byl hned druhý den bojů těžce zraněn, vyhledal německý velitel. „Plukovníku Froste, zdravím vás. Právě jsme se vrátili z Ruska, kde jsme bojovali dva roky. Nikdy jsem neviděl tak statečné muže, jako jste vy a vaše jednotka,“ citoval německého důstojníka přímý svědek major Hibbert.

10. Odvaha a vytrvalost, s níž Frostovi muži drželi své pozice, k úspěchu nestačily. Arnhem byl o jeden most dále, než bylo třeba. Po eliminaci Frostových mužů Němci most 21. září 1944 obsadili a soustředili se na jádro divize obklíčené už od počátku operace na přistávacích plochách pro kluzáky. Většina mužů zde padla do zajetí.

Drtivá porážka

Do operace Market Garden se kromě britské 1. výsadkové divize zapojily americká 101. výsadková divize, americká 82. výsadková divize a polská paradesantní brigáda. Na zemi je podporovaly dvě pěší a jedna tanková divize, celkem se operace účastnilo 41 628 vojáků.

Operace skončila katastrofou a ústupem na původní pozice, Spojenci při tom ztratili 17 200 vojáků, 377 letadel a kluzáků a 88 tanků. Montgomeryho sen u ukončení války do Vánoc se rozplynul, Německo se mělo bránit ještě dalších sedm měsíců.

ZDROJ: HistoryHit

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom