Odsun Němců se neobešel bez propagandy. Následovaly popravy bez soudů
Peklo: Vzestup a pád nacistů 10 - odsun
Skončila válka a všechno německé bylo špatné. Na pořádek měly dohlížet revoluční gardy, jenže ty se dopouštěly dalších zločinů.
Po skončení druhé světové války došlo k odsunu Němců z Československa zpět do poraženého Německa, aby do Sudet mohli přicházet jak původní obyvatelé, tak novoosídlenci. Na pořádek měly tehdy dohlížet nově zřízené revoluční gardy. Ovšem mnohde se mužům s páskou na rukávu a písmeny RG začalo říkat „rabovací“.
Vraždy bez trestu
Násilné vystěhování obcí samozřejmě nebylo ničím příjemným a svou roli sehrála i propaganda, jak ukazuje i dokument Peklo: Vzestup a pád nacistů 7.dubna ve 20:00 na Prima ZOOM. V Očihově na Lounsku bylo bez soudu popraveno 70 lidí, které měli pohřbít mimo jiné místní chlapci. Jednalo se o Němce. Dodnes ovšem není jisté, zda šlo o aktivní podporovatele Hitlera. Existuje důvodné podezření, že se na těchto a další vraždách podíleli právě členové revolučních gard. Nenávist vůči Němcům byla natolik velká, až vyústila v naprosto nečekané masakry. V Ústí nad Labem byli kupříkladu nevinní lidé ve snaze o jejich utopení naházeni z mostu do Labe.
Krajina ve stínu Zdroj: Bontonfilm
Revoluční gardy, které pomáhaly udržovat pořádek v pohraničí a zároveň se podílely na nejhorších zločinech včetně mučení a vražd, byly po srpnu 1945 rozpuštěny. Mezi důvody byl jejich mizerný výcvik a nedisciplinovanost. Ukončením jejich činnosti však násilí v pohraničí rozhodně neskončilo.
Zdroj: Paměť národa