Američané vyrábějí novou atomovou bombu. Jakou sílu vyvine a jak ji ovlivnil Afghánistán?
Vývoj atomových zbraní nezastavuje a americká armáda již má na skladě první kus nové jaderné zbraně, která přichází s řadou novinek.
Air Force Magazine sice označil další vývoj atomových zbraní za „relikt studené války“, ale celá řada odborných institucí a tajných laboratoří se dál podílí na americkém jaderném vyzbrojování. Američané nyní dokonce oficiálně přiznali, že dokončili novou jadernou zbraň a první kus už leží ve skladu. Jmenuje se B61-12 a celkem se plánuje vyrobit 400–500 jaderných hlavic. Vylepšená bomba bude mít o 20 let prodlouženou životnost a zahájení plné výroby se předpokládá v květnu 2022.
Válka o jadernou nadvládu neskončila Zdroj: iStock
Široká škála nastavení síly
Síla pumy B61 se dá nastavit v širokém rozmezí, od nejslabší 0,3 kilotuny až po 340 kilotun. Aktuálně je konstruována tak, aby ji mohly ve svých pumovnicích přepravovat nejmodernější typy bombardérů včetně „neviditelného“ B2 Spirit.
Po zkušenostech z Afghánistánu, kde se povstalci skrývali v jeskyních, které v mnoha případech nebylo možno bombardováním příliš ohrozit, je nová verze těžší (540 kg) a modifikována tak, aby byla schopna prorazit betonové zdi odolných bunkrů či proniknout hluboko pod zem, kde teprve dojde k explozi. Nejnovější přeměna bomby na „podvěsné“ stála desítky milionů dolarů, navíc má vnitřní navádění, které je podobném těm z „chytrých“ bomb.
Kdo bombu vyrobí?
Výroba jaderné bomby je extrémně složitá záležitost, která se zároveň musí držet v přísném utajení. Přesto se ví, že Sandia National Laboratories má na starosti výrobu zakázkové elektroniky včetně neutronových generátorů. Středisko v Los Alamos má na starosti rozbušky a další na vývoj a výrobu vysoce náročné součástky. Nejaderné části bomby dodá Kansas City National Security Campus a závod Pantex je finálním článkem řetězu, když se v něm bude bomba kompletovat.