Nemilosrdné kladivo na nebezpečné drony
Skywall - obrana proti dronům - Obrázek 1 Zdroj: OpenWorks
Pryč jsou doby, kdy bezpilotní létající prostředky sloužily výhradně v armádách, měly velké rozměry a stály obrovské peníze. Dnes jsou drony velmi snadno dostupnou záležitostí pro každého, z toho však pramení nová bezpečnostní rizika.
Malé komerčně dostupné drony je snadné zneužít k teroristickým útokům, k nejrůznější nelegální činnosti, ale také můžou být hrozbou pro leteckou dopravu. Bylo už zaznamenáno několik případů, kdy malé drony ohrozily dopravní letouny v okolí letišť, to když jejich majitelé nerespektovali bezpečnostní pravidla.
OpenWorks má řešení
Tato rizika už některé specialisty a výrobce přivedla na myšlenku vytvořit nějakou obranu proti nebezpečným dronům. Většinou jde opět o bezpilotní dálkově řízené prostředky (antidrony), které proti dronům různými způsoby zasahují či je ničí. Konstruktéři britské společnosti OpenWorks však šli na věc z jiné pohledu a sestrojili zařízení, které by se dalo přirovnat k přenosným protiletadlovým raketovým zbraním.
Jde o prostředek příznačně nazvaný SkyWall, který byl primárně vyvinut pro ochranu civilních letišť. Je však stejně dobře použitelný i v armádě nebo bezpečnostních složkách. SkyWall existuje ve třech provedeních označených číslicemi 100, 200 a 300. SkyWall 100 je přenosný komplet, který pneumaticky vystřeluje speciální protidronové projektily. Projektil SP10 v sobě ukrývá síť, která se v blízkosti cílového dronu rozvine a zneškodní jej. Další projektil s kódovým označením SP40 má také protidronovou síť, která však má navíc i malý padáček, takže cílový dron se po zachycení do sítě snese na zem, aniž by došlo k jeho poškození. To může být vhodné v situacích, kdy hrozí riziko zranění osob na zemi, nebo když bezpečností složky potřebují dron prozkoumat či z něj získat informace. K dispozici je i projektil SP80, ve kterém je vedle sítě umístěn i speciální elektronický rušič. Ten lze využít v případě, že nebezpečný dron nese dálkově odpalovanou nálož. Síť dron zachytí a elektronický rušič eliminuje jakékoliv signály, které by mohly nálož odpálit.
Budeme si navzájem sestřelovat drony?
Odpalovací komplet SkyWall 100 je poměrně lehký, i s projektilem SP10 váží pouze 10 kg a ovládat jej může jeden člověk. Projektil je odpalován pneumaticky, k funkci celého kompletu tak není potřeba žádných výbušnin ani hořlavých látek, jako například u pěchotních protiletadlových řízených střel. SkyWall 100 má dálkový dosah 100 m, střelec vystřeluje projektily z ramene a cíl sleduje pomocí inteligentního zaměřovače SmartScope. Ten v sobě obsahuje inerciální měřicí modul a laserový dálkoměr, informace z nich putují do elektronické řídicí jednotky, která vypočítává optimální dráhu střelby na cíl, rychlost projektilu a také čas rozvinutí sítě a otevření padáku k ní připojenému.
SkyWall 200 má oproti „stovce“ větší dostřel a jde o snadno přemístitelný stacionární prostředek umístěný na podstavci. Obsluhu tvoří dva lidé, vlastní zaměřování a střelbu obstarává pouze jeden člen obsluhy. SkyWall 300 je nejvýkonnější varianta a jde navíc o do značné míry autonomní komplet řízený dálkově. Představuje vlastně poloautomatickou odpalovací stanici vybavenou i systémy pro detekci a sledování cílů. Projektily pak odpaluje obsluha dálkově z řídicího centra, odkud může být řízena celá sestava několika stanic SkyWall 300. Tak lze efektivně zajistit automatickou ochranu i ve větším měřítku.
Text DP