Jak by NATO zničilo ruské síly? Podle zkušebního pilota je klíčem tato stíhačka
Přejít z původně sovětských letadel na nejnovější americké víceúčelové stíhačky může být pro státy střední Evropy komplikované. Vojenští piloti Slovenska, Bulharska a Polska, kteří stále ještě létají na MiG-29 a v kokpitech svých strojů pocházejících konstrukčně z konce 70. let strávili většinu své kariéry, budou jen obtížně přesedat na F-35 založené na úplně jiné filozofii a využívající technologii stealth.
V obsáhlém rozhovoru pro server The Aviationist s tímto varováním přišel americký zkušební pilot Billie Flynn, který stál u zrodu dnešních F-35. Podle něj jsou přitom právě tyto víceúčelové letouny 5. generace svými vlastnostmi ideální pro náročné operace nad válkou zmítanou Ukrajinou.
F-35 Test Pilot Billie Flynn recently flew his “fini-flight” – recognizing an accomplished career of military service and dedication to pushing the boundaries of aviation. Watch below to learn about this celebration. pic.twitter.com/pNgaUDByL9
— F-35 Lightning II (@thef35) September 8, 2020
V čem je problém? Svalová paměť a instinkty
Slovensko a Bulharsko o přechodu na americké F-35 uvažují mimo jiné i v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, zatím teoretický zájem o ně projevila i Česká republika, která provozuje 14 pronajatých švédských stíhaček JAS-39 Gripen. Polsko už na začátku roku 2020 smlouvu na nákup 32 kusů F-35A Lightning II za 4,6 miliardy dolarů s americkou stranou podepsalo, jediní Poláci přitom s americkou leteckou technikou mají nějaké zkušenosti – vedle stárnoucích migů provozují i letku stíhaček F-16C/D Fighting Falcon.
Obsluha F-35 je podle Flynna zcela odlišná od sovětských MiG-29 a piloti létající s naučenou svalovou pamětí a vštípenými instinkty nebudou schopni plně využít všech výhod, které F-35 nabízí. A těch není málo. Americká superstíhačka je nejen prvním bojovým letounem, který byl už od počátku koncipován jako „neviditelný“, ale na rozdíl od migů je doslova prošpikovaná moderními technologiemi, je schopná komunikovat s dalšími letadly i s podporou na zemi a poradí si i se sofistikovanou protiletadlovou technikou typu S-400. Podle Flynna to z ní dělá ideální stroj pro boje na Ukrajinou.
Divoké nebe nad Ukrajinou
Válka na Ukrajině proti sobě postavila mix letadel a protiletadlových systémů pocházejících ze sovětské éry, postsovětského Ruska i ze západních zemí, přičemž během prvních dvou měsíců bojů šlo podle střízlivých odhadů na obou stranách k zemi nejméně 30 letadel. Ukrajinská strana se od počátku potýkala nejen s víceúčelovými Su-30M, ale také s nejmodernějším ruským protiletadlovým systémem S-400. Ukrajinci naopak ruskou stranu zaměstnávali nejen svými třicet let starými MiG-29MU a Su-27, ale také tureckými drony Bayraktar TB2 a pestrou paletou přenosných protiletadlových střel dodaných ze Západu.
Pokud by letouny F-35 zasáhly do bojů na Ukrajině, zcela by to změnilo poměr sil. „Síť senzorů a schopnost sdílet data s dalšími letadly i s pozemními prostředky by z něj udělaly účinného zabijáka protivzdušné obrany, který by identifikoval S-400 a podobné platformy a pak je s nelítostnou účinností likvidoval,“ komentoval schopnosti F-35 Billie Flynn. Poznamenal také, že přestože si to nikdo nepřeje, pokud by bylo NATO vtaženo do války, ruské síly by zcela zničilo.
ZDROJ: Popural Mechanics