26. února 2021 00:10

Lord Haf-haf: Nejznámější britský nacista byl nakonec chycen a popraven

I když se Britové díky Churchillovi proslavili jako bijci nacistů, i oni měli své černé ovce. Kdo byl William Joyce známý jako Lord Haf-haf?

Muž, jehož jméno by se dobře vyjímalo na obálkách románů, byl ve skutečnosti původem Američan, neboť se v roce 1906 narodil v Brooklynu. Poté, co se William Joyce jako dítě přestěhoval s rodiči do Irska, se z něj stal Brit. Pozdější zapálený nacista studoval jako mladík na katolické koleji a ke svému nepřehlédnutelnému znamení, jizvě od žiletky táhnoucí se od pravého koutku úst až za ucho, přišel v roce 1924, kdy na něj zaútočila Irská republikánská armáda.

Britský fašista William Joyce

Když se Joyce v roce 1932 stal členem Britské unie fašistů (ano, ve Velké Británii měli dokonce i takovouto organizaci) vedené Oswaldem Mosleym, proslul v ní jako brilantní řečník s výrazně antisemitskými názory, což do koncepce organizace skvěle zapadalo. A jeho výrazný hlas a intonace hlasu mu pomohly v pozdější kariéře na půdě hitlerovského Německa.

Když se Winston Churchill stal britským válečným premiérem, řekl národu mimo jiné toto: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy. Máme před sebou utrpení toho nejhoršího druhu. Čekají nás měsíce bojů a útrap. Ptáte se, jaká je naše politika? Vést válku na moři, na zemi i ve vzduchu, se vší silou, kterou nám jen Bůh může dát. Vést válku proti monstrózní tyranii, jaká zatím nebyla v temné historii lidských zločinů překonána. To je naše politika.

Projev, který pronesl 13. května 1940, se stal jedním z nejcitovanějších Churchillových výroků. Ve stejném roce Joyce získal německé občanství. Již dříve si uvědomoval, že mu jako „nepřátelsky smýšlející osobě“ hrozí na britských ostrovech přinejmenším stáhnutí se z veřejného života a možná další postihy, a tak z Velké Británie emigroval za hlasem svého Vůdce.

Krysy z Tobruku

Následně Joyce získal práci pro Goebbelsovo ministerstvo propagandy, na což byl náležitě hrdý. Aby ne, jeho anglické vysílání poslouchalo v dobách největší slávy až 6 milionů lidí. Nigel Cawthorne v knize Bitvy druhé světové války zmiňuje Joyce v zajímavé souvislosti s válkou v severní Africe. „Nacistický rozhlasový propagandista William Joyce – americký občan oběšený po válce za zradu a v Británii známý jako ‚Lord Haf-haf kvůli svému ironickému hlasu – se chvástal, že posádka byla ‚chycena do pasti jako krysy‘. Německé noviny pak nazvaly britské obránce ‚krysami z Tobruku‘, přezdívkou, kterou obránci hrdě přijali za svou.

Jeho anglické zpravodajství bylo pro Brity zdrcující, neboť podávalo podrobnosti získané německou špionáží, odposlechovou i dešifrovací službou. Objevovala se v něm poselství zajatých vojáků, podrobnosti, které ukazovaly (a samozřejmě zkreslovaly) situaci tak, aby Brity co nejvíce demoralizovaly. Buďme fér a přiznejme stejnou (byť opačnou) úlohu BBC, která byla více než veřejnoprávní (v dnešním slova smyslu) spíše válečně-propagandistickou stanicí.

Konec vlastizrádce

Vůdce Britské unie fašistů Oswald Mosley, který podporoval nacistickou myšlenku přímo na ostrovech (svou druhou ženu si mimochodem vzal v Berlíně v sídle německého ministra propagandy Josepha Goebbelse a na jeho svatbě byl přítomen i Adolf Hitler), válku přežil a zemřel na Parkinsonovu nemoc v roce 1980 ve věku 84 let. Mnohem větší „škodič“ William Joyce však byl na útěku prozrazen, zatčen a na britských ostrovech souzen.

Jeho identifikace byla díky jizvě velmi snadná. Muž, který to „dotáhl“ až k postu rozhlasového nacistického řečníka, byl odsouzen a dne 3. ledna 1946 oběšen. Dnes už se ve Velké Británii nepopravuje, trest smrti byl v zemi zrušen v roce 1965. Joyce se tedy nakonec stal posledním člověkem, na němž byl ve Velké Británii absolutní trest vykonán za jiný zločin než za vraždu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský