Kosmický sajrajt může ochromit naši civlizaci. USA hledají zbraň
Americká zbrojovka chce chránit družice před kosmickým smetím
Americká zbrojovka Lockheed Martin hodlá spolupracovat s australskou technologickou společností EOS Space Systems na sledování kosmického smetí, které vysokou rychlostí krouží kolem Země a může poškodit finančně nákladné satelity. Společně mají v úmyslu postavit v Austrálii stanici, kde by pomocí optických systémů a laserů sledovaly nejnebezpečnější trosky kosmických aparátů a další předměty na oběžné dráze.
EOS Space Systems, dceřiná firma australské Electro Optic Systems Holdings, dnes oznámila, že se zbrojovkou uzavřela dohodu o strategické spolupráci na vývoji sledovacích systémů v novém středisku v západní Austrálii. Společně prý budou vyvíjet a provozovat senzory pro sledování umělých předmětů ve vesmíru.
Matička ve vesmíru
"I malý kousek vesmírného smetí může vážně poškodit satelity za stovky milionů dolarů," poznamenal podle listu Financial Times šéf EOS Space Systems Craig Smith. Středisko by se mělo začít stavět v příštích měsících. Dokončeno má být na začátku roku 2016. Monitorovací služby firmy chtějí nabízet kosmickému průmyslu.
K první srážce satelitů v nadměrné rychlosti došlo před pěti lety, poznamenává list. Americký satelit komunikačního systému Iridium se tehdy zhruba 800 kilometrů nad Sibiří srazil s nefunkční ruskou vojenskou družicí.
Podle webu Evropské vesmírné agentury (ESA) se odhaduje, že na oběžné dráze Země je více než 700 000 nebezpečných kousků vesmírného odpadu, které by mohly poškodit nebo zničit fungující satelity. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Pentagon v současnosti sledují zhruba 20 000 kousků odpadu velkých přinejmenším jako grapefruit, podotkl Financial Times.
Lockeed nedávno získal kontrakt od amerických vzdušných sil za více než 900 milionů dolarů na vytvoření projektu "vesmírného plotu" – radarového systému pro sledování a katalogizaci smetí. Přehled má mít o 200 000 největších kusech odpadu ve vesmíru.
ČTK