Kdy se staneme nezávislými na GPS? Náhrada už je skoro tady!
Systém Galileo má již ve vesmíru polovinu plánovaných družic...
Budovaný evropský navigační systém Galileo dnes rozšířil svou síť satelitů na oběžné dráze na 14, což představuje polovinu z celkového plánovaného počtu, uvedla agentura AFP. Ruská raketa Sojuz, která dnes odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, vynesla úspěšně na oběžnou dráhu do výšky 23 522 kilometrů od Země dvě nové družice, informovala francouzská společnost Arianespace, která má lety na starosti.
Systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl podle Evropské komise poskytovat první služby uživatelům koncem letošního roku. Předtím ale musejí ještě tři evropské rakety Arianne 5 vynést do vesmíru každá po čtyřech satelitech.
Evropská komise věří, že systém, který se má stát výkonnější a přitom kompatibilní obdobou amerického systému GPS, splní očekávání i navzdory různým obtížím. Pátý a šestý satelit není například na správné orbitě. I tak mají ale být přístroje využity po provedení nezbytných testů. Třetí družice zase má závadu na anténě, ale na jedné frekvenci by měla být s to vysílat signál.
Vybudování systému, které oproti plánu již nabralo zpoždění, přijde unii na zhruba sedm miliard eur (189,5 miliardy Kč).
Praha se v září 2012 stala centrem satelitní navigace v Evropě. Otevřením centra pro program Galileo (GSA) se završilo šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Nynějším hlavním úkolem centrály GSA se sídlem v Holešovicích je koordinace vzniku programu Galileo.
ČTK