Je to nejlepší tank na světě? Korejci se konečně dočkali svého supertanku
Koncem minulého roku podepsala jihokorejská vládní výzbrojní agentura s korporací Hyundai Rotem stamilionový kontrakt na dodávku tanků K2 Black Panther. Dalo by se říci, že se stal zázrak.
Jihokorejská armáda tak v příštích letech konečně dostane prvních 100 tanků Black Panther za přibližně 820 milionů dolarů. Celkem by mělo být postaveno v několika fázích až 400 kusů těchto špičkových obrněnců. Jak je vidno, značka Hyundai se neobjevuje jen na u nás známých osobních automobilech, tento strojírenský gigant vyrábí od spotřební elektroniky, přes automobily, i ruční střelné zbraně, tanky a obrněná vozidla nebo obrovské zaoceánské lodě.
Tank K2 Black Panther patří dnes k tomu nejlepšímu, co se mezi tankovými konstrukcemi na světě objevilo. Je také nepochybně nejdražším tankem, jaký kdy vznikl, a to nejen pro své kvality. Jeho vývoj se totiž neuvěřitelně protahoval a samozřejmě tomu úměrně prodražoval, proto se dá mluvit o zázraku, že bude konečně zařazen do výzbroje jihokorejské armády. Mělo se tak stát po mnohých odkladech už v polovině minulého roku, ale ani to se nepovedlo. Velení armády si tak ono obligátní „konečně“ mohlo říct až před pár týdny.
Sami na to nestačili
Vždyť program XK2 s požadavky na nový tank, jenž by nahradil zastaralé americké typy z 50. a 60. let ve výzbroji Jižní Koreje, vláda vypsala v roce 1995. Vývoj narážel na množství technických problémů a stál zhruba 230 milionů dolarů, přitom podle původních představ měl být K2 zaveden do sériové výroby v roce 2006. Jenže překážkou se ukázal požadavek, že nový tank musí být co nejvíce domácí záležitostí. Jihokorejský průmysl na to jednoduše nestačil a nakonec musely pomoci západoevropské zbrojovky z Francie a Německa, konkrétně Giat a Diehl.
Také hlavní výzbroj tohoto superhyundaie nepochází z Korejského poloostrova, ale z Německa. Konstruktéři použili osvědčený kanon Rheinmetall L55 ráže 120 mm, který najdeme i v americkém typu Abrams, německém tanku Leopardu 2, izraelském Merkava, japonském Type 10 atd. Tedy K2 se i v tomto směru přiřadil ke světové elitě. Na rozdíl od západních tanků však Black Panther dostal i automatické nabíjení kanonu, což je specialita ruských tanků. Proto také posádku tvoří jen tři muži – velitel, střelec a řidič. V tanku má posádka k dispozici zásobu 40 kusů kanonové munice a dokáže na nepřítele vypálit až 15 ran za minutu.
K2 může používat širokou paletu střeliva běžnou i u západních strojů, zajímavostí je ovšem domácí munice KSTAM vyvinutá společně s německým Diehlem. Jde o protitankovou munici, jejíž okřídlené projektily se z kanónu vystřelují po horních balistických křivkách a po zbrzdění padákem si pomocí vlastního radaru či infračerveného senzoru hledají cíl, na nějž dopadají shora, kde jsou tanky nejzranitelnější.
Systém řízení palby kromě balistického počítače využívá i radar s milimetrovým pásmem vln, což rozhodně není u tanků běžné, nechybí ani laserový dálkoměr a senzory sledující povětrnostní podmínky, jež mají vliv na přesnost palby. Se všemi údaji pak střelecký počítač při řízení palby počítá. K2 je vybaven i systémem nočního vidění, který dokáže zaměřit cíle i na vzdálenost deseti kilometrů, což je i maximální délka efektivní palby tanku. Obrněnec si však dokáže poradit i s nízko letícími vrtulníky nebo bezpilotními prostředky. Jako z říše snů pak zní informace, že K2 dokonce umí sledovat, zaměřovat a postřelovat cíle velikosti tanku zcela autonomně bez zásahu posádky.
Tancující tank
K2 má i velmi zajímavě řešený podvozek, který využívá speciálního systému ISU. Díky němu může tank měnit světlou výšku nad terénem, ale zavěšení jeho kol umožňuje i měnit celkovou konfiguraci podvozku (viz také video). Tank se dokáže naklonit dopředu či dozadu, ale také snížit světlou výšku jen na jednom pásu nebo jen v jeho přední či zadní části. Může si tak nejen „kleknout“ dopředu, ale i „sednout“ na zadek, naklonit se na jednu stranu, nebo dokonce jen na jeden ze svých čtyř rohů. Podobným systémem disponuje i nejnovější japonský tank Type 10.
Také pancéřování patří mezi to nejlepší, co zbrojovky ve světě nabízejí. K2 se prý odolností vyrovná posledním modelům amerického tanku Abrams. Navíc však kromě vrstveného ocelkeramického pancíře disponuje i bloky reaktivního pancéřování, což je prvek, který je typický spíše pro tanky ruské výroby. K nim má K2 blíže i svou hmotností kolem 55 tun, nejnovější západní tanky jsou podstatně těžší. Ochrana proti napadení je také nadstandardní. Black Panther dostal výstražný radarový detektor varující před přilétajícími protitankovými střelami a granáty pancéřovek, jenž je doplněn i o radarový rušič. Vedle toho má posádka k dispozici i čtyři všesměrové laserové detektory. Celý systém varování je pak spojen s vrhači zadýmovacích granátů. Tank časem dostane i aktivní obranný systém typu hard-kill.
Také srdce korejského obrněnce je německé, tedy přesněji vychází z německého powerpacku MTU-890. Potíže s jeho korejskou obdobou snad přetrvávají dosud, podle všeho by tak měly první sériové tanky dostat německý originál. Jde o vícepalivový dvanáctiválec s turbodmychadlem a automatickou převodovkou o výkonu 1103 kW, který dokáže tank rozhýbat až na rychlost 70 km/h. Vedle něj se v korbě ukrývá ještě plynová turbína od Samsungu (ano i tato korejská korporace mé širší výrobní portfolio, než jaké známe běžně z Evropy). Ta má výkon 75 kW a slouží především jako pomocná energetická jednotka. Dokáže napájet všechny palubní systémy bez toho, aby běžel hlavní motor. Takto se dá ušetřit palivo a navíc to pomáhá tank maskovat. Při vypnutém hlavním motoru jej není slyšet a také má mnohem menší infračervenou stopu, přičemž posádka s jen zapnutou plynovou turbínou může normálně pomocí elektronických přístrojů pozorovat okolí, zaměřovat cíle a vézt účinnou palbu.
DP