16. prosince 2021 07:55

Jamato vs. USA: Největší bitevní loď světa se před 76 lety vydala na sebevražednou misi

Druhá světová válka v Evropě se už chýlila ke konci, když se jižně od japonských ostrovů rozhořel boj mezi největší japonskou bitevní lodí Jamato a americkými letadly.

V poledne 7. dubna 1946 se pilotům 386 bombardovacích a torpédových letadel 290 kilometrů jihovýchodně od japonského ostrova Kjúšú naskytl fantastický pohled. Největší bitevní loď světa Jamato si v hloubce pod nimi odhodlaně razila cestu k Okinawě, kde měla napadnout americké invazní síly.

Šlo o sebevražednou misi – Jamato dostala vzácné palivo jen na cestu tam. Jejím úkolem bylo probít se americkou flotilou a najet na břeh Okinawy, kde by poté až do svého zničení sloužila jako obří dělostřelecká pevnost. Američané se na Okinawě začali vyloďovat 1. dubna a Jamato měla svými děly potopit co nejvíce invazních plavidel.

Sílu k tomu měla dostatečnou – šlo o nejlépe vyzbrojenou bitevní loď, jaká kdy byla postavena. Ve třech hlavních dělových věžích nesla Jamato celkem 9 děl ráže 460 mm, k tomu měla ještě 6 děl ráže 155 mm a dalších 24 děl ráže 127 mm. Na svou obranu především proti leteckým útokům mohla Jamato použít i 162 děl ráže 25 mm. Žádná protiletadlová děla však nemohla nahradit podporu ze vzduchu, jenže tu Jamato na svou poslední plavbu nedostala.

Jamato a její sestry

Jamato byla první lodí stejnojmenné třídy, kterou Japonci začali tajně budovat v polovině 30. let 20. století. Celkem mělo vzniknout pět plavidel o výtlaku 72 800 tun při plném zatížení osazených do té doby nevídanou výzbrojí. Byla to skutečná monstra, o čemž svědčí i fakt, že sesterská loď Jamata Musaši při svém spuštění na vodu 1. listopadu 1940 vyvolala 1,5 metru vysokou tsunami, která zaplavila velkou část Nagasaki.

Ambiciózní projekt stavby pěti obrů nakonec změnily válečné okolnosti. Třetí jednotku třídy Jamato, bitevní loď Šinano, Japonci po porážce u Midwayských ostrovů přestavěli na letadlovou loď. Čtvrtý obří trup byl nakonec sešrotován a pátá loď se ani nezačala stavět.

Jamato poprvé ze svých monstrózních děl vystřelila až v říjnu 1944, když se účastnila bitvy v zálivu Leyte na Filipínách. I když v této bitvě byla poškozena dvěma leteckými pumami, svému osudu prozatím unikla. Hůře dopadla její sesterská loď Musaši, kterou Američané 24. října 1944 objevili a potopili. Křížence bitevní a letadlové lodě Šinano pak vystopovala a potopila 29. listopadu 1944 americká ponorka USS Archerfish.

V dubnu 1945 tak zůstávala Jamato poslední jednotkou své třídy, kterou Japonci mohli poslat do boje. A učinili tak dost kuriozním způsobem. Z přístavu Tokujama vyplula Jamato 6. dubna v doprovodu lehkého křižníku Jahagi a osmi torpédoborců. Muniční sklady byly plně naložené střelivem, posádku tvořilo 3 332 mužů.

Už od počátku ale operaci pojmenovanou Ten-gó (Nebesa) provázela smůla. Američané byli o vyplutí svazu informováni odposlechem a v noci Jamato spatřily i dvě americké ponorky, které se ale kvůli vysoké rychlosti a křižování Japonců k útoku nedostaly.

Smolná operace

Následujícího rána 7. dubna 1945 se poblíž svazu objevily pozorovací letouny, které už Jamato nespustily z očí. Vše bylo připraveno k bitvě, na kterou ovšem nebyl japonský obr vybaven. V šesti vlnách se od 12:30 nad Jamatem a jeho doprovodem vystřídalo 386 letadel z celkem 12 amerických letadlových lodí operujících poblíž Okinawy. Jamato bez jakékoliv letecké ochrany postupně zasáhlo 8 pum a 12 torpéd, které loď vážně poškodily.

Necelé dvě hodiny po prvním útoku ve 14:23 na Jamatu vybuchly zásoby munice a nad lodí vysoko do vzduchu vystoupal hřibovitý mrak dýmu viditelný na desítky kilometrů. Vzápětí se Jamato převrhla a potopila. Do cíle na Okinawě lodi zbývalo ještě 200 kilometrů.

Poslední japonský svaz hladinových lodí byl zničen. Spolu s Jamato šel ke dnu i křižník Jahagi a čtyři torpédoborce. Zahynulo 3 055 námořníků, zbytek posádky zachránily přeživší torpédoborce. Američané při útoku přišli o deset letadel a bitva tak potvrdila, že bitevní lodě bez leteckého krytí představují pro nepřátelské letectvo relativně snadný cíl.

ZDROJ: Naval History and Heritage Command

Odkazy na obrázkovou licenci: CC0 1.0 a CC BY-SA 3.0

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský