2. března 2022 14:00

Může Molotovův koktejl zničit tank T-90? Ruský obrněnec má víc slabin, než se zdá

Jak můžou ukrajinští obránci zničit tank

Virtuální realita pomáhá i při obraně Ukrajiny. CNN Prima NEWS ukázala přímo ve studiu, kde má ruský tank T-90 slabá místa.

Tank T-90 je hlavní bojový tank ruské armády. Rusko jich má ve výzbroji nejméně 740 a značná část z nich se 24. února 2022 vydala do války. Na záběrech z Ukrajiny jsou ruské tanky rozpoznatelné díky přídavnému reaktivnímu pancéřování věže ve tvaru ležícího písmene „V“. Ukrajina tento typ tanku ve výzbroji nemá, kromě Ruska je ze zemí bývalého Sovětského svazu používá ještě Ázerbájdžán (100 tanků) a Turkmenistán (40 tanků), jejich zdaleka největším uživatelem je však Indie (1 250 kusů).

Tank ve studiu

Dostat 46 tun vážící T-90 do zpravodajského studia dokáže jen virtuální realita. Jak můžete vidět na videu nahoře, tank má několik slabých míst a jedním z nich je poklop ve věži. „Velitel vozu může sledovat okolí periskopem, ten mu ale nikdy neposkytne dokonalý přehled o bojišti. Právě otevřený poklop je místem, kam se dá nejlépe zaútočit zápalnou láhví. Stejně jako na motorový prostor na zádi,“ vysvětluje vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

Při útoku na tank nebo obrněné vozidlo pěchoty v městské zástavbě může domobrana využít Molotovovy koktejly, s nimiž se může přiblížit na vzdálenost několika metrů, ideálně z boku nebo zezadu. „Je vhodné zasypat vůz ne jedním Molotovovým koktejlem, ale více zápalnými láhvemi tak, aby byla jistota, že zápalná látka skutečně pronikne dovnitř,“ doporučuje Zrno.

Improvizovaný útok Molotovovými koktejly proti ruské obrněné technice můžete vidět tady:

Tank je pochopitelně možné zničit i ručními protitankovými zbraněmi. „Buď staršími sovětskými RPG-7, v jejich případě opět především z boku a zezadu. Ideálně více střelami najednou. Nebo moderními americkými Javeliny. V jejich případě už je úplně jedno, z jaké strany se na stroj útočí, protože ne nadarmo se jim přezdívá otvírák na konzervy,“ doplňuje Matyáš Zrno. Zásah Javelinem může mít devastující účinek – dokonce může odhodit několikatunovou věž stranou.

Od Dagestánu po Ukrajinu

Ruská armáda používá několik verzí tanku T-90, především T-90AM a nejnovější modernizované verze T-90M, jejichž výroba byla schválena teprve v roce 2020. Tanky jsou vyzbrojeny kanónem 2A46M-2 ráže 125 mm s délkou hlavně 6 metrů. Kanón se nabíjí automaticky, což umožnilo oproti starším T-72 snížit počet členů posádky ze čtyř na tři. Tank veze 43 nábojů pro kanón. Kromě toho je T-90 vyzbrojen spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a protileteckým kulometem NSVT ráže 12,7 mm.

Tank je odpružen torzními tyčemi a dosahuje maximální rychlosti 70 km/h. S přídavnými nádržemi je dojezd T-90 550 km, bez nich 375 km. Tanky T-90 byly poprvé nasazeny při invazi do Dagestánu, k níž došlo v rámci druhé čečenské války v roce 1999. Během invaze na Ukrajinu se pak v mnoha případech staly terčem ukrajinské armády a pravděpodobně i teritoriální obrany. Mnoha tankům také dochází palivo.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom