Indie otestovala obranný systém proti satelitům, jeden sestřelila
Indie patří mezi jaderné mocnosti. Obává se vesmírného útoku, a tak trénuje obranu.
Indie a útok z vesmíru
Indie sestřelila z oběžné dráhy kolem Země satelit a úspěšně tak vyzkoušela nový obranný systém. Oznámil to dnes v televizním projevu předseda indické vlády Naréndra Módí. Indie, jež vlastní jaderné zbraně, je po Číně, Rusku a USA teprve čtvrtým státem, kterému se to podařilo. Podle vůdkyně indické opozice je premiérovo oznámení předvolebním divadlem.
"Indie dnes dosáhla bezprecedentního úspěchu. Zaregistrovala se jako vesmírná mocnost," prohlásil podle tiskových agentur Módí v krátkém, přímo přenášeném proslovu ke spoluobčanům. "Naši vědci sestřelili satelit umístěný na oběžné dráze ve výšce 300 kilometrů," oznámil.
Zároveň ujišťoval, že cílem Indie "je zajistit mír, nikoli vyvolat válečnou atmosféru". "Není to namířené proti žádné zemi," zdůraznil předseda vlády.
Jaderný problém: Indie – Pákistán
V posledních měsících se opět vyhrotilo napětí mezi Indií a sousedním Pákistánem, který je rovněž jadernou mocností. Nejprve v únoru kašmírští separatisté provedli sebevražedný atentát v indické části Kašmíru, který si vyžádal životy více než 40 členů indické polovojenské policie. V oblasti Kašmíru, na nějž si dělají nárok oba státy, pak následoval krátký ozbrojený střet, v němž zasáhly i bojové letouny a dělostřelectvo.
Indické ministerstvo zahraničí k premiérovu oznámení uvedlo, že zkouška protidružicové rakety byla provedena s cílem zabránit ohrožení svých stále početnějších aparátů ve vesmíru raketami s dlouhým doletem. Upřesnilo také, že test byl proveden na nízké oběžné dráze, aby po něm ve vesmíru nezůstaly žádné trosky a všechny pozůstatky "se během týdnů rozpadly a spadly zpět na Zemi".
Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že Čína v roce 2007 podobně zničila svůj satelit a vytvořila přitom kolem Země největší mračno trosek v historii. Po testu zůstalo v okolí naší planety více než 3000 různých úlomků.
Indie, v níž žije 1,3 miliardy obyvatel, má kromě zbrojního rovněž ambiciózní vesmírný program. Módí minulý rok oznámil, že Indie do 75. výročí získání nezávislosti v roce 2022 vypustí do vesmíru jako čtvrtý stát vlastní loď s posádkou.
Módí dnešní úspěšný test ve vývoji protidružicového systému oznámil dva týdny před zahájením parlamentních voleb. Hlasování proběhne v sedmi etapách od 11. dubna do 19. května a výsledky mají být známy 23. května, napsala agentura DPA.
Vůdkyně indické opozice Mamata Banerdžíová už oznámila, že kvůli zprávě o zasažení satelitu podává volební komisi stížnost na premiéra kvůli porušení volebního kodexu chování. "Dnešní oznámení je dalším bezmezným divadlem a veřejným štvaním Módího, který se zoufale snaží získat v době voleb politické body," citoval Banerdžíovou Reuters.
ČTK