10. listopadu 2020 00:30

Hammerhead: Nová robotická mina cílí na jaderné ponorky

Likvidace nepřátelských ponorek se stala jednou z priorit US NAVY. Hammerhead je nejnovější zbraň, která se o to má postarat.

Ne nadarmo se ponorkám říká tiší zabijáci. S jadernými raketami na palubě se dokážou přiblížit k nepřátelskému pobřeží. A vzhledem k tomu, že největší americká města včetně New Yorku, Washingtonu či Bostonu jsou právě na východním pobřeží, je snaha o likvidaci ponorek ze strany US NAVY zcela pochopitelná.

Miny námořní i pozemní

Miny, tak jak si je představuje většina lidí, čekají na místě, až na ně někdo šlápne či najede (pozemní) nebo do nich narazí (námořní). Miny potopily například ruskou bitevní loď Petropavlovsk (1904 – rusko-japonská válka), na německou minu najel křižník HSM Belfast, dnes vystavený jako plovoucí muzeum v Londýně, či HMS Clacton (J151), který potopila mina 31. prosince 1943.

Zajímavostí je, že v minulosti byla poněkud bizarní pojistkou u některých min obyčejná kostka cukru. Než se kostka rozpustila, a mina tak byla díky spojení kontaktů odjištěná, stačila se loď, která prostor zaminovávala, vzdálit. Modernější námořní miny byly magnetické –⁠ ve skrytu čekaly umístěné na dně, až kolem pojede kovové monstrum, které je vyzvedne z jejich podhladinového lože a odsoudí tak loď k smrti. Nejmodernější záležitostí je pak aktivní americká mina, které pod vodou vyčkává, ale zároveň vyhledává svůj cíl.

Robotická mina

Pod názvem Hammerhead se skrývá jednak robotická mina na bázi torpéda MK-54, o kterém ještě bude řeč, ale zároveň samostatný program US NAVY. Nová zbraň může být do cílového prostoru dopravena podvodními drony, samotná mina je přitom vybavena novým senzorovým modulem a schopností samostatné akce. Torpédo M-54 má vysoce výbušnou hlavici o váze 44 kg.

Hammerhead se skládá z několika modulů. Kotvicí modul ji udržuje připoutanou k mořskému dnu, energetický modul poskytuje energii a snímací modul je sonarové zařízení k detekci blízkých plavidel. Pak je tu zbraňový prvek, upravená verze torpéda Mark 54 Lightweight s modernější verzí MK-68. Jedná se o zbraň o hmotnosti 600 liber (272 kg) s dosahem nejméně 6 mil, kterou široce používá americké námořnictvo pro protiponorkové operace. Protilodní torpéda jsou několikanásobně větší,“ dodává podrobnosti David Hambling v časopisu Forbes.

Mezinárodní úmluvy nezakazují umísťování deaktivovaných (zajištěných) min v mezinárodních vodách. V době jejich uzavírání se nepředpokládalo odjištění na dálku. V praxi to znamená, že v mezinárodních vodách mohou být tajně nakladena minová pole, zajištěná a bezpečná, ale v době vyhrocení mezinárodní situace dojde k jejich aktivaci. Obecně jsou známé jak lodní, tak ponorkové koridory, které si o zaminování vyloženě „říkají“.

Kapitán Chris Merwin z Naval Surface and Mine Warfighting Development Center řekl v roce 2019 na konferenci NDIA, že se minová válka brzy „změní“. Mnohem méně riskantnější než kladení minových polí z lodí, letadel nebo ponorek je nový koncept podvodních dronů, které dokážou komunikovat jak s hladinovými plavidly, tak například pomocí satelitů. Hammerhead je podle amerických vojenských stratégů předvoj zcela nového typu „minové“, nebo lépe řečeno námořní války.

Tvrdit o systému Hammerhead, že jde o chytrou minu, je dnes už vlastně hloupé a překonané tvrzení. V roce 2021 má být představeno 30 prototypů a základním cílem je postavit hráz do cesty ruským jaderným útočným ponorkám typu Poseidon, které jsou schopné ohrozit velká města na východním pobřeží, jak bylo uvedeno v úvodu tohoto článku.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom