Podívejte se, jak speciální GPS puma dohonila a potopila loď
Letectvo pojmenovalo 1 000 kg vážící pumu Quicksink, tedy „Rychle potopit“, a má k tomu dobrý důvod – zasažená loď zmizí už za 39 sekund pod hladinou.
Na konci dubna 2022 vypustil americký víceúčelový letoun F-15E Strike Eagle upravenou pumu GBU-31 JDAM na plnohodnotnou loď sloužící jako cvičný cíl. Puma se zabořila do trupu, explodovala a okamžitě rozlomila kýl lodi, která za necelých 40 sekund kompletně zmizela pod hladinou.
Systém JDAM (Joint Directed Attack Munition) povyšuje klasické „hloupé“ pumy na chytrou munici, která je schopna s přesností na 7 metrů zasáhnout takřka jakýkoliv cíl – tedy pokud se nehýbe. Problém s loděmi na moři ale tkví v tom, že prakticky neustále plují. Quicksink tedy navíc dostala GPS navádění a výbavu k manévrování, která jí umožňuje zasáhnout pohybující se cíl na vzdálenost 25 km.
Pozoruhodné přitom je, že původně klasická tunová puma je díky speciální naváděcí soupravě schopná pohybující se loď před útokem zaměřit a sledovat. Její hlavní využití je proti lodním konvojům protivníka, jejichž ozbrojený doprovod před tím ochromí nebo potopí ponorky či dálkové bombardéry B-1B. Letadla s pumami Quicksink startující z letadlových lodí by pak práci „dokončila“.
Kontejnerová loď v rukou teroristů?
K demonstraci nasazení nové zbraně ovšem U.S. Air Force prozatím zvolilo trochu krkolomný scénář, kdy se k západnímu pobřeží Spojených států blíží teroristy ovládaná kontejnerová loď tajně vyzbrojená balistickými raketami. Přece jen asi nikdo nechce sledovat, jak se obří nákladní loď jen tak rozlétne na kusy…
Quicksink představuje mnohem levnější variantu drahých torpéd, která navíc nejsou vždy po ruce. Vylepšenou pumu naproti tomu mohou nést nejrůznější typy letadel včetně A-10C Thunderbolt, B-52H Stratofortress, B-2A Spirit, B-1B Lancer, F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F-22A Raptor a F-35A nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.
ZDROJ: Popular Mechanics