Konci války lidé nechtěli uvěřit. I v Čechách se 8. května dál bojovalo a umíralo
Den vítězství: Minutu po minutě: Den vítězství Minutu po minutě – Oslava vítězství
Na konec druhé světové války se čekalo přes 5 a půl roku a mnozí obyvatelé Evropy konci nemohli uvěřit. Boje však s oslavami 8. května ještě zdaleka neskončily.
Na konec druhé světové války se čekalo dlouhých 5 let, 8 měsíců a 4 dny. Podpis německé kapitulace tudíž byl pro mnoho obyvatel Evropy těžko uvěřitelný, chce se říci skoro surreálný. Opravdu bylo možné, aby Němci konečně odešli zpět do své vlasti a zbytek evropských zemí mohl opět žít jako před rokem 1939? S odbitím půlnoci na 8. května se tato představa stávala realitou a britští odběratelé ranních novin Daily Mirror mohli stěží uvěřit vlastním očím, když konečně viděli informace o počasí, které tištěná média během války nepublikovala z toho důvodu, aby nepřítel nedostal informaci o vhodných útočných podmínkách.
Konec války realitou
Ačkoli měly boje definitivně skončit až 9. května v jednu hodinu po půlnoci, 8. květen se stal oficiálním dnem vítězství nad nacistickou říší zla. Zatímco Němci ještě bránili zbytky Berlína, Britové již mířili do Londýna na oslavy konce konfliktu. Vše bylo obklopené zmatkem, neboť autobusy měly zpoždění a všude se šikovaly velké davy lidí. Jak uvádí dokument Den vítězství: Minutu po minutě, který můžete sledovat 8. května odpoledne na Prima ZOOM, i sám Winston Churchill měl obavu, aby Britové měli dostatek piva a záležitost hned dopoledne konzultoval s ministrem výživy. V Paříži se lidé pro změnu scházeli u Vítězného oblouku, a dokonce mohli navštívit i dlouho uzavřenou Eiffelovu věž.
Čekání na projevy státníků, kteří měli s definitivní platností potvrdit konec největšího konfliktu v dějinách lidstva, doprovázela velká očekávání i napětí. Jako by lidé nemohli uvěřit, že se válka skutečně nachýlila ke konci, dokud jim to neřekne vyšší politická moc. Teprve až po projevu Churchilla a dalších státníků, kteří ve svých zemích oznamovali porážku Hitlerova Německa, lid dokázal propuknout v nezřízený jásot.
Pražského povstání Zdroj: profimedia.cz
Boj pokračoval v Pacifiku i v Československu
A to navzdory tomu, že boje na řadě míst stále pokračovaly. Platilo to i pro Československo, které nebylo zcela osvobozeno a muselo čekat až do 9. května na 1. ukrajinský front, jež se střetl se zbytkem nacistických vojáků, kteří prchali za západ do zajetí Američanů. Moc dobře totiž věděli, že osud v rukou Sovětů by byl mnohem horší. Na Příbramsku se zvuky konfliktu ozývaly dokonce i 12. května.
V Pacifiku trvala válka ještě déle. Definitivním koncem veškerého válčení se stal až 15. srpen, kdy se japonská armáda vzdala, 2. září 1945 pak byla kapitulace podepsána na americké lodi USS Missouri. K ukončení bojů v Pacifiku bohužel výrazně napomohlo americké shození dvou atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki.
Zdroj: History