Luxusní jachta diktátora Tita čelí zkáze. Chloubu Jugoslávie čeká radikální proměna
Balkán v plamenech 1 - Galeb
Jeden ze symbolů jugoslávského diktátora dnes nevypadá jako v době největší slávy.
„Krvavý pes Tito“, jak byl občas jugoslávský diktátor titulován, měl takový strach z létání, že raději na státnické návštěvy plul jachtou. Sice to bylo mnohem pomalejší, ale alespoň nemusel skrývat svou hrůzu. Své „náhradní sídlo vlády“ využil celkem k 18 vládním návštěvám a na palubě strávil celkem necelý rok – přesně 318 dnů.
Jachta byla původně nákladní lodí
Titova jachta byla původně italskou nákladní lodí Ramb III, která vozila banány a nic nenasvědčovalo tomu, že se stane domovem muže, který vládl celé Jugoslávii a ze kterého měl respekt i Stalin. Nebyla navíc z nejrychlejších, její dva motory zvládly rychlost 17 uzlů. Když byla roku 1943 ukořistěna Němci a začleněna jako minonoska Kiebitz do německé Kriegsmarine, stala se terčem spojeneckého letectva, které ji v Rijece v listopadu 1944 potopilo. Tím by mohl její příběh skončit, jenže z hloubky 22 metrů byla vytažena a při jedné z návštěv zaujala právě Josipa B. Tita natolik, že si z ní nechal udělat vládní jachtu. Více se můžete dozvěte i v dokumentární sérii Balkán v plamenech již 2. 11. ve 20:00 na Prima ZOOM.
Diktátor Tito Zdroj: Getty Images
Racek dolétal
Jachta Galeb (v překladu Racek) nakonec odešla se změnou režimu a rozpadem Jugoslávie téměř do zapomnění. Je zrezivělá a na první pohled vůbec neupomíná na své státnické využití, kdy v čase slávy sloužila i jako kinosál a místo Titova chlubení. Paluba pamatuje dokonce i herečky Sophii Lorenovou a Elizabeth Taylorovou, nebo „filmového Tita“ Richarda Burtona. Ten diktátora ztvárnil ve válečné epopeji Pátá ofenzíva: Bitva o Sutjesku z roku 1973.
Dnes Galeb kotví v chorvatské Rijece a tamní městské muzeum má v plánu masivní rekonstrukci a vytvoření muzea. „Díky projektu bude 80 procent lodi zrestaurováno, zakonzervováno a zpřístupněno návštěvníkům, zbývajících 20 procent prostoru bude vyhrazeno pro „nemuzeální“ objekty – restauraci, kavárnu, bar a ubytovnu,“ píše muzeum na oficiálních stránkách.