Budoucnost francouzské pozemní armády nese jména Griffon a Jaguar. Ve článku VIDEO
Francie spustila bojový projekt Scorpion.
I když už se 21. století blíží ke konci své druhé dekády, v mnohých armádách stále slouží stroje, které zažily studenou válku. A dnešní opět neklidná doba nutí velení nahrazovat letité, i když ověřené zbraňové systémy novými, které obstojí jak na digitálním bojišti, tak také v asymetrických konfliktech i v boji proti terorismu.
Jeden z největších modernizačních projektů francouzské armády posledních let nese jméno Scorpion. Díky němu by měla Armée de terre od roku 2018 zavádět do výzbroje celou řadu nových bojových vozidel a dalších bojových i podpůrných systémů. Především jde o výraznou modernizaci už používaných tanků Leclerc, dále je to vývoj zcela nového průzkumného a bojového kolového vozidla EBRC a multifunkčního vozidla VBMR. Projekt Scorpion ovšem obsahuje rovněž integraci bojového kompletu jednotlivce FÉLIN do celého digitálního systému velení, řízení, průzkumu a komunikace C4ISR, v rámci něhož budou moci všechny složky armády komunikovat a předávat si informace v reálném čase.
Tanky Leclerc i komplety FÉLIN už jsou zavedeny do služby, ovšem kolová vozidla EBRC a VBMR jsou úplnou novinkou. Zatím existují jen v několika prototypech a čekají je náročné zkoušky. Kvůli jejich vývoji a výrobě vytvořily francouzské společnosti Nexter, Thales a Renault Trucks Defence konsorcium GME, pod jehož taktovkou nová bojová vozidla vznikají. Bojový a průzkumný stroj EBRC dostal pojmenování Jaguar, multifunkční VBMR pak Griffon.
V kontextu výzbrojní filozofie francouzské armády není překvapující, že nová vozidla jsou kolové koncepce, i když ve světě jsou v případě obrněných bojových prostředků preferovány pásové podvozky. Ostatně EBRC Jaguar nahradí vozidla GIAT AMX-10RC a Panhard ERC 90 Sagaie, která rovněž využívají kolových podvozků, a VBMR Griffon se stane nástupcem obrněného transportéru VAB s taktéž kolovým podvozkem. Francouzská tradice kolových obrněných vozidel trvá již od druhé světové války a byla dána do značné míry expedičním charakterem francouzské armády, jež měla podporovat zájmy Francie v Africe, ale i v Indočíně. I dnes Armée de terre preferuje mobilnost svých pozemních jednotek, a kolová vozidla tak budou i nadále jejich důležitou součástí.
Griffon – obrněnec pro mnoho účelů
Velení armády počítá s tím, že pořídí přes 1700 vozidel VBMR Griffon v různých modifikacích. V podobě obrněného transportéru se griffon veřejnosti poprvé představil letos v červnu na veletrhu Eurosatory. Nejvíce zastoupená bude právě tato varianta, která bude dosahovat maximální hmotnosti 24,5 t a pojme až desetičlennou posádku včetně řidiče, velitele a střelce. Griffon měří 7,5 m a v jeho přídi se nachází motor Volvo o výkonu 400 koní. Konstrukce je navržena tak, aby bylo možné přídavným pancéřováním zvyšovat odolnost vozidla podle potřeb mise (podle norem NATO až na úroveň Level 4), nebo naopak odebráním zachovat nízkou hmotnost potřebnou pro taktickou přepravu.
Vedle obrněného transportéru francouzská armáda objednala griffony verze velitelsko-řídící, ambulanci, dělostřeleckou pozorovatelnu a servisně-opravárenské vozidlo. Některé varianty budou mít i speciální určení, například přeprava protitankových jednotek, minometných družstev, vojáků vybavených bojovým kompletem jednotlivce FÉLIN nebo odstřelovačských týmů. Hlavní výzbroj griffonů budou tvořit různé dálkově řízené zbraňové stanice vybavené kulomety ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm či granátomety ráže 40 mm.
Speciální bojový Jaguar
Zatímco griffon bude mít vícero podob, EBRC Jaguar vznikl především jako útočné vozidlo schopné zajišťovat i bojový průzkum. Celkem je zatím objednáno 248 kusů jaguarů. Zastoupí hned tři dosud používané typy – průzkumný typ AMX10RC s kanonem ráže 105 mm zastávající i roli prostředku palebné podpory, bojové vozidlo ERC 90 Sagaie a obrněnec VAB HOT vybavený protitankovými řízenými střelami. Tomu odpovídá i výzbroj jaguaru. Ve věži bude rychlopalný kanon ráže 40 mm a na ní instalovaná odpalovací zařízení protitankových řízených střel MMP s dosahem 4 km.
Jaguar bude dosahovat hmotnosti až 25 tun a jeho odolnost bude také možné měnit pomocí přídavného pancéřování. Posádka se bude skládat ze tří mužů – řidiče sedícího v přední části korby a velitele a střelce umístěných ve věži. Na ní pak najde své místo dálkově řízená zbraňová stanice s kulometem ráže 7,62 mm.
Text: DP