17. července 2018 06:00

Američtí mariňáci dostanou skafandry vyrobené ze vzduchu. Ruské technologie jsou proti tomu beznadějně zastaralé

Speciální jednotky SEALS se mohou těšit na speciální výstroj.

SEALS

Jak vědí všichni generálové, války nevyhrávají zbraně, ale všechny ty ostatní věci, které voják nosí. Hitlerovské Německo sice mělo na konci války špičkové tanky, unikátní neporazitelná letadla, ale co mu to bylo platné, když se vojákům ohýbaly lopatky, neměli dost jídla a náklaďáky se jim rozpadaly pod rukama.

Americké jednotky SEALs patří k nejlepším na světě – v překladu tato zkratka znamená “tuleni”, nicméně jde o zkratku slov Sea - Air - Land (moře – vzduch – země) odkazující na to, že jsou schopní zasahovat kdekoliv. Je příznačné, že jejich nejnovější vylepšení pochází právě od reálných živých tuleňů.

Arktické mise budou důležité

Členové těchto jednotek už dlouhou dobu prahnou po tom, aby mohli lépe operovat v ledově chladné vodě při antarktických a zejména arktických misích. Všichni, kdo se jen trošku zajímají o geopolitiku vědí, že změny, které způsobuje globální oteplování na severu, otevírají nejen nové námořní cesty, ale také odkrývají nová ložiště fosilních i jiných zdrojů. Což zvedá zájem velmocí tyto oblasti ovládnout.

Vojenské operace přímo ve vodě kolem polárního kruhu byly až doposud téměř nemožné - kvůli silné vrstvě nutné izolace byli potápěči velice nepohyblivé a nemotorní, ale ani ta nejlepší izolace jim stejně neumožnila vydržet ve vodě, která má teplotu pod bodem mrazu dostatečně dlouho. Teplotní ztráty jsou v tomto prostředí zkrátka příliš velké.

Tulení vybavení

Přitom existuje mnoho druhů zvířat, která v těchto nehostinných podmínkách žijí a ve vodě tráví pohodlně a radostně celé dlouhé hodiny - ať jsou to lední medvědi nebo ještě lépe adaptovaní tuleni. A právě u nich se inspirovali vědci z Massachusetského technologického institutu, které americká armáda oslovila s tím, že chce řešení výše zmíněného problému. Hlavounům z MIT to trvalo cca roky - ale už řešení mají: zvyšuje dobu přežití v ledové vodě na trojnásobek, a to aniž by museli potápěči tahat jakoukoliv další těžkou výstroj. Jak to udělali popsal odborný časopise RSC Advances.

Zvířata mají v podstatě tři hlavní triky, jak přežít v mrazu. Například velcí bílí žraloci jsou schopní sežrat tolik kořisti, že si zkrátka vyrobí v těle dost tepla, aby jim teplotní ztráty nevadily. Tučňáci zase mají v peří uvězněné množství vzduchu, který slouží jako praktická přenosná tepelná izolace. No a tuleni mají zase tolik tuku, že se k jejich orgánům žádný mráz nedostane.

Na MIT zkombinovali oba poslední přístupy. Klasicky se na oblečení pro potápěče využívá neopren, syntetická guma, která obsahuje spoustu vzduchových kapes. Ty, podobně jako peří tučňáků zpomalují nástup chladu. Chytré hlavy z MIT vymyslely, že když se vzduch v těchto kapsách nahradí nějakým těžkým inertním plynem, jako je třeba xenon nebo krypton, zpomalí to proces přenosu tepla ještě víc.

Výsledek nového systému je opravdu pozoruhodný: místo, aby potápěč vydržel v deset stupňů chladné vodě hodinu, vydrží tam teď třikrát déle. “Vytvořili jsme nový světový rekord,” popsal hlavní autor studie Michael Strano. “Funguje to, jako by naši lidé nosili kožich vyrobený ze vzduchu.”

Tato metoda umožní do budoucna vyrábět mnohem tenčí a tedy ohebnější potápěčské skafandry, díky nimž budou vojáci obratnější a tedy akceschopnější. Zbrojní závody o ropná naleziště pod severským ledem mají tedy první výsledek, který pomůže i obyčejným lidem - tyto skafandry budou moci pochopitelně využívat i civilní potápěči.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom