Americké námořnictvo vyhledává miny pomocí delfínů. Úspěšnost je stoprocentní
Oproti lidem jsou delfíni rychlejší a ekonomičtější. Namísto tučné výplaty jim stačí několik ryb.
Každý sudý rok se kolem Havajských ostrovů v Pacifiku koná největší námořní vojenské cvičení na světě, tedy do letošního cvičení Ruska ve východoasijské části Ruska. Ani letošek nebyl výjimkou a masivního cvičení The Rim of the Pacific Exercise (RIMPAC) se účastnilo celkem 25 zemí z celého světa. Kromě Spojených států nechyběli například příslušníci Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Japonska, Kanady nebo Francie. Do cvičení bylo zapojeno 25 tisíc vojáků, 200 letadel, 46 lodí a pětice ponorek. Hlavním úkolem monstrózní operace je především posílení vztahů mezinárodních sil k zajištění bezpečnosti strategických námořních tras a světových oceánů. Cvičení zahrnuje například integraci pěchoty, bojový trénink, výcvik odstřelovačů, obojživelné operace, raketové a torpédové starty, lodní a letecké manévry včetně likvidace výbušnin.
Stoprocentní úspěšnost
Kromě lidských bojovníků se letošního ročníku zúčastnili také zástupci zvířecí říše. Řeč je o delfínech, kteří spadají pod příslušnost U.S. Navy Marine Mammal Program (MMP). Tyto živé sonary americké námořnictvo vycvičilo k tomu, aby vyhledávaly a označovaly nebezpečné miny pod hladinou moře. Na cvičení delfíni dorazili v polstrované rohoži po boku několika techniků, kteří je jednotlivě testovali. Po svém vypuštění začal každý delfín automaticky vyhledávat simulované miny v mořských hlubinách, přičemž ten nejrychlejší se již po 30 sekundách vrátil zpátky s informací, že objevil svůj cíl – cvičnou minu. Operátor vzal informaci na vědomí a nálezci předal pokyn, aby svůj objev raději ještě jednou prověřil. Jakmile se „zvířecí voják“ opětovně vrátil s ověřením původního nálezu, technik předal na čenich delfína speciální zařízení, které musí zvíře poblíž nebezpečné miny položit. Zvířecí vyslanec se tedy již potřetí vrátil na původní místo nálezu, kam značku úspěšně vypustil. Část zařízení pak vyplavala na hladinu, čímž byla přesná pozice simulované miny odhalena. Následně se do práce pustili potápěči, aby vyhodnotili úspěšnost zacílení nebezpečné nástrahy. Brzy nato bylo zjištěno, že delfín odvedl stoprocentní práci, za což byl zvířecí pomocník odměněn velkou pochvalou a šťavnatými rybami. Stejného cvičení se účastnilo celkem osm delfínů se stoprocentní úspěšností.
Rychlí, přesní a ekonomičtí
Americké námořnictvo ve svých vojenských řadách využívá nejen delfíny, ale také lachtany. Tito houževnatí mořští savci totiž dokážou plavat mnohem rychleji než lidští potápěči, a v neposlední řadě jsou výrazně ekonomičtější. Mohou se také potápět stovky metrů hluboko a rychle se vracet na hladinu bez obav z dekomprese. Delfín dokáže na vzdálenost 200 metrů akusticky detekovat i 8centimetrový objekt v úplně tmě. Po dobrém výcviku je pak schopen dokonce rozlišovat různé druhy kovů. Jejich mozky jsou ostatně větší než ty lidské. Američané již v minulosti testovali senzorické schopnosti žraloků, mořských želv a ptáků. Delfíni a lachtani se ale zatím prokázali jako nejspolehlivější hledači nebezpečných min ve světových mořích a oceánech. Američané s nimi pracují přes 40 let.
Text. Petr Smejkal