Nově objevená gladiátorská škola odhalila pravdu o zabijácích starověku
Nedaleko dnešní Vídně stávalo ve starověku Carnuntum – a právě tady odhalil mezinárodní archeologický tým skvěle zachovanou gladiátorskou školu neboli ludus. Co se archeologové z nálezu dozvěděli?
Pokud jste sledovali třeba seriál Spartakus, asi víte, jak vypadala gladiátorská škola v něm. Filmaři vycházeli z dobových pramenů, takže jde i v seriálu o velmi realistické ztvárnění. Vídeňský ludus je jediný, který byl kdy objeven mimo území Itálie, ale i tak má s těmi italskými shodné znaky.
Bylo to vězení – a vězení nesrovnatelně drsnější a krutější než cokoliv známe ze současnosti. Gladiátoři v něm žili v celách a celá škola byla pevností – s jediným východem přísně hlídaným strážemi. Žilo zde nejméně 80 gladiátorů, kteří přebývali ve velkém společném dvoupatrovém domě s centrálním tréninkovým dvorem.
Až na to, že jim chyběla svoboda, se měli gladiátoři docela dobře. Dům byl vybaven vyhřívanými podlahami, aby otroci mohli trénovat i v zimě; gladiátoři si užívali také lázní, van a odpočíváren. Celkem se škola rozléhala na 11 000 metrech čtverečních! Ludus byl vybaven také vlastním soukromým hřbitovem nedaleko za branami…
Infosloupek: V současné době je ludus pod lidmi obývanou plochou, proto byla celá oblast prozkoumána pomocí neinvazivních technik. Moderní archeologie má však už tak dokonalé nástroje, že to bohatě stačilo…
Kdo tu bojoval?
V celém římském impériu bylo více než 100 gladiátorských škol – šlo o obrovský byznys víc než nápadně připomínající dnešní profesionální sport. Do současnosti se však dochovaly jen školy v Římě, Pompejích a v Carnuntu.
„Tihle gladiátoři v arénách moc neumírali, na to byli příliš drazí,“ uvedl pro americký National Geographic expert na gladiátorské zápasy Wolfgang Neubauer, který průzkum vedl. „V místním amfiteátru ale jinak samozřejmě lidé umírali často – ale jen ti, kteří nebyli speciálně trénovaní ve školách. Smysl gladiátorů spočíval v něčem jiném: měli svými dokonale vybroušenými schopnostmi pobavit a fascinovat, neměli se mezi sebou pozabíjet…“
Detaily, které přinášejí pravdu
Mnohé se můžeme jen domnívat a nad mnoha fakty se dá dlouze spekulovat. Tak třeba cely. Měly tři metry čtvereční a v některých žil jeden gladiátor, v jiných dva. Proč? Měli ti lepší bojovníci nárok na luxusnější podmínky? Anebo, jak naznačoval populární seriál, tvořili někteří gladiátoři dvojice nejen zápasnické, ale současně i partnerské?
Jasné je jedno: škola má shodné znaky s gladiátorskými školami v centru Římské říše, liší se jen v detailech. Zajímavé je také zjištění, že šlo o místo, které fungovalo řadu let. To staví slavný film Gladiátor s Russelem Crowem do říše fantasy – v něm gladiátorské školy jezdí od města k městu, skoro jako dnešní cirkusy…