Nejzáhadněji ztracená letadla v dějinách
Proč se stále ztrácejí letadla? Je chyba v pilotech, anebo v technice?
Jak je možné, že se v 21. století ještě ztratí letadlo se 239 cestujícími a přes všechny možnosti naší techniky se po něm slehne země? Když se podíváme na nejznámější případy ztracených letadel, záhada bude vypadat snad ještě větší…
Když se na začátku března záhadně ztratilo malajské letadlo, let MH370, stála před experty záhada: tohle přece v dnešní době už ani není možné! Je!
Jenže podobných případů je víc – a ne vždy se je podaří uspokojivě vysvětlit a vyřešit. Tohle jsou ty největší:
Let Air France 447, rok 2009:
Na tuhle tragédii si asi ještě vzpomínáte. Letadlo z Ria do Paříže zmizelo z radarů uprostřed letu a celých dlouhých pět dní se po něm nepodařilo najít ani stopu. A vyšetření případu trvalo další tři roky – teprve pak mezinárodní tým vyšetřovatelů dospěl k závěru, že letadlo spadlo kvůli zamrznutí autopilota. Ani s nejmodernější technikou se však nepodařilo najít ani stopu po 74 pohřešovaných pasažérech…
Záhada stará 80 let
Letos slavíme 77 let od záhady, kam zmizela Amelia Earhartová. Slavná pilotka zmizela ve svém dvouplošníku, když se snažila přeletět nad Tichým oceánem. Od té doby se její příběh stal součástí popkultury – její letadlo jste tak mohli vidět už ve spoustě filmů a seriálů – dokonce třeba v animovaném Madagaskaru… Záhada však trvá – přes několik drobných náznaků víme prakticky totéž, co roku 1937… Vědeckých i mediálních výprav, které s pomocí supermoderní techniky zkoumaly Ameliiny stopy, byly už desítky. Vše marné.
Vojenský let 739, rok 1962
Jeden ze ztracených letů se dostal i do „učebnic záhadologů“. Pochopitelně mluvíme o slavném letu 739, kdy z Guamu odletělo vojenské letadlo naložené 90 cestujícími. Zmizelo zcela beze stopy, aniž by se dostalo ke svému cíli, Filipínám, nebo vyslalo tísňový signál. Armáda povolala na jeho záchranu nebo nalezení 1300 mužů, ale marně, nenašla se ani stopa. Tedy vlastně ano: posádka jedné lodi plující pod liberijskou vlajkou hlásila, že v té době pozorovala na obloze pozoruhodně jasná světla…
Ztraceni v Andách, rok 1947
Roku 1947 zmizelo v jihoamerických Andách letadlo společnosti British South American Airways. O osudu aeroplánu i jeho 11 cestujících se nic netušilo až do roku 1998, kdy byly v Argentině objeveny zbytky jeho motoru a následně i zbytky letadla. V tomto případě máme dokonce i věrohodnou hypotézu, co se mohlo stát: letoun zřejmě narazil do hory Mount Tupangato a tím způsobil lavinu, která na půl století pohřbila všechny důkazy…
Záhada Bermudského trojúhelníku
Tohle by asi bylo na delší samostatný článek – anebo spíš na tlustou knihu. Tato oblast nazývaná také Ďáblův trojúhelník se stala místem mnoha záhadných zmizení lodí i letadel. K těm nejznámějším došlo v letech 1946 a 1949, kdy zde za neobjasněných okolností zmizelo celkem 51 lidí. Teorií je spousta – od nějaké magnetické anomálie, přes pouhé špatné počasí, až po infrazvukové vlny nebo zásahy vyšší moci (mimozemšťanů, Ďábla atd.).