Muži začali být líní před 7500 lety, ženy byly líné vždy
Jste líní? Může za to váš prapředek, který žil před 7500 lety.
Antropologové z Cambridge se zaměřili na jeden z fenoménů, který dělá člověka opravdu člověkem – na lenost. A zjistili o ní pozoruhodné věci.
Konec omlouvání – až vás někdo obviní, že jste líní, můžete mu pravdivě namítnout, že nejste líní, ale civilizovaní!
Podle nové studie Alison Macintoshové je vývoj moderního člověka neoddělitelně spojený s leností. Podle antropologického průzkumu kosterních pozůstatků našich prapředků se první příznaky lenosti objevují úplně ve stejné době, kdy začala vznikat civilizace…
Ještě před 7300 lety měla většina našich předků kosti na nohách podobně silné, jako mají dnešní maratonci – jen o 3000 let později ale už vypadaly jejich kosti podobně jako ty, které má průměrný dnešní člověk, který prosedí většinu dne před televizí nebo počítačovým monitorem.
Souvisí to s příchodem zemědělství, které nejen znemožnilo lidem kočovat, ale současně dalo našim prapradědům dost energie na to, aby se mohli válet a vytvářet tak civilizaci. Výzkum se soustředil na civilizace a kultury, které žily podél břehů Dunaje – mohlo se tak objektivně porovnávat, jak se kosti v této oblasti vyvíjely. Největší změnou prošly ty mužské, u nich bylo oslabení nejvýraznější: zdá se, že právě životní styl mužů prošel největší změnou a muži se také museli na příchod civilizace adaptovat více a rychleji než ženy.
Na ženském životním stylu se zase tolik nezměnilo; s velkou nadsázkou se dá říci, že ženy byly líné (respektive civilizované) vždy. Většinu života trávily podobně jako moderní lidé – uvnitř domu, kde zpracovávaly zdroje, které přinášeli muži. Zato muži před příchodem zemědělství chodili lovit, museli pronásledovat rychlou a hbitou kořist, případně tahali a nosili ulovená zvířata na obrovské vzdálenosti domů. S pěstováním obilí tohle všechno zmizelo a muži se mohli stát lenochy…
Souvisí to také s tím, že muži se začali specializovat: když se stal někdo kovářem, nemusel mít zdaleka tak silné nohy jako chlap, který se snažil doběhnout zubra…
Tento výzkum je zajímavý, také co se týká pohledu na tradiční mužské a ženské role ve společnosti. Podle něj to vypadá, že muži byli vždy ti, kdo žili aktivněji, prosazovali a upřednostňovali rychlost. Právě v těchto dobách vznikaly ty základy lidské psychiky, které využíváme nevědomky dodnes. A těmto prazákladům vděčíme za generalizace, které mnohdy fungují a platí i v 21. století…