Mozkožravá améba: nákazu přežil jen jediný člověk
Pod mikroskopem vypadá améba Naegleria fowleri jako veselý klaun. Ve skutečnosti je to obávaný zabiják, proti němuž není obrany…
Úmrtnost při nakažení touto amébou je víc než 98 procent. A to i v současné době, kdy už existují léky prakticky na všechno. Od roku 1962 nakazila 128 lidí – přežil jediný…
Pokud si myslíte, že nás Čechů se takhle záležitost netýká, tak nemůžete být dál od pravdy. Vůbec největší světová epidemie této nákazy byla totiž zaznamenána v letech 1962 až 1965 v bývalém Československu. Po nákaze při koupání v krytém plaveckém bazénu v Ústí nad Labem tehdy zemřelo 16 lidí…
Améba žije v mělkých vodách a je docela běžná – tím u vás nechceme způsobovat nějakou paniku. Nakažení je totiž extrémně nepravděpodobné. Když k němu však dojde, není prognóza vůbec dobrá: parazit totiž bleskově nakazí mozek oběti a doslova ho sežere. Obrany není… Nemoc, kterou způsobuje, lékaři označují za primární amébovou meningoencefalitidu.
Tento prvok dokáže přežít teplotu až 46 stupňů Celsia. Do lidského těla vniká nosními dírkami při potápění v kontaminované vodě. Potom se přes sliznici a čichový nerv dostane do mozku, kde se živí neurony. Při tom napadá nervový systém oběti… Jeho působení se projevuje zpočátku horečkami, pak celkovou otupělostí a nakonec mdlobami. Nákaza hrozí zejména v nechlorovaných teplých vodách.
Jak komunisté "porazili" amébu
Pokud se divíte, že si na nějakou tragédii tohoto typu z dob komunismu nevzpomínáte, není to chyba vaší paměti. Komunistický režim totiž amébu dokázal porazit – ovšem jen mediálně. Tehdejší úřady se natolik obávaly šíření paniky, že vědcům neposkytly dostatek informací o příčinách úmrtí a lékařům je předaly až roku 1967, tedy pět let po 16 úmrtích převážně dětí. Nebýt uvolnění režimu, které přišlo s pražským jarem, by asi informace nedošly postiženým nikdy.
Pak zase reagovaly docela rychle: v postiženém bazénu byl rychle vylepšen systém cirkulace vody a další případy nákazy se už naštěstí znovu neobjevily… Do té doby však úřady nikoho nevarovaly, bazén neuzavřeli a normálně fungoval dál – hlavně aby nevypukla žádná panika. Tragédie, kterou byrokrati před veřejností utajovali, byla o to větší, že umíraly jen děti respektive mladí lidé ve věku 8-25 let, přičemž průměrný věk byl 13 let.
Obrana?
Jak už jsme psali, nic jako obrana proti nebezpečné amébě vlastně neexistuje. Americký epidemiolog Jonathan Yoder v rozhovoru pro americký National Geographic doporučil jediný účinný způsob, jak se nákaze vyhnout: „Při potápění ve vodě, kterou považuji za rizikovou, se nepotápím. A když ano, tak používám skřipec na nos…“