Lékařské přístroje se dají hacknout, prokázali programátoři ze Seattlu!
Už ani operace nebudou v budoucnosti bezpečné...
Podle řady futurologů jsou budoucností medicíny dálkově ovládaní roboti – přístroje, které už dnes stále víc nahrazují chybující lidské ruce. Ale má to háček, tedy spíš pořádný hák: expertům u University of Washington v Seattlu se podařilo na dálku převzít ovládání takového přístroje – zjednodušeně řečeně ho hacknuli…
U těchto přístrojů nejde o klasické roboty – fungují spíše jako prodloužení rukou nepřítomného chirurga. Poprvé byla taková operace na dálku provedena roku 2001, kdy chirurg z New Yorku provedl operaci močového měchýře ve Francii.
Výhody tohoto druhu operace jsou zjevné: zákrok může provést ten nejlepší expert na světě, aniž by za operací musel cestovat přes půl světa. Komunikace mezi lékařem a přístrojem probíhá po normálním prostředí běžného internetu – a to je samozřejmě Achillovou patou celého systému.
Experti na kybernetickou bezpečnost ze Seattlu se pokusili „nepřátelsky ovládnout“ jeden z nejmodernějších přístrojů svého druhu – Raven I. Jde o chirurgický operační stroj vybavený dvěma pažemi a na druhé straně špičkovým ovládacím zařízením.
„Hackeři“ ho napadli při simulované operace, nebyl tehdy ohrožen žádný člověk. Nejprve se pokusili stroj zpomalit – povedlo se. Stroj se stal po chvíli velmi obtížně ovladatelným a operace by nebyla možná. Druhý útok už upravoval parametry některých úkonů – například vzdálenost, o jakou se paže robota pohne. „Většina těchto útoků měla na systém Raven viditelný dopad." V případě operace, kdy by tato paže držela třeba skalpel, by byly důsledky smrtící…
Jak zabít pacienta
Poslední typ útoků, který vědci zkusili, byl kompletní „únos“ robota. Tedy snaha, aby ho na dálku ovládali oni, nikoliv chirurg. A s jakým výsledkem? Zcela bez problémů převzali veškerou kontrolu a lékaři nebyli schopní je dostat ze systému.
Tyto výsledky jsou velmi znepokojivé, přístroje, které mají zachraňovat lidské životy, je mohou snadno ničit… Co s tím? Vědci, kteří na pokusu pracovali, tvrdí, že řadě problémů by se dalo zabránit, kdyby byly lékařské stroje alespoň minimálně chráněné proti vnějším vlivům…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: