Komu patřily záhadné nástroje v Africe? Jsou o půl milionu let starší než člověk!
Nejstarší lidské dějiny jsou zahalené tajemstvím. Čím víc se o nich dozvídáme, tím méně víme...
Vědci zkoumající naleziště u keňského jezera Turkana objevili prastaré kamenné nástroje pocházející z doby před 3,3 miliony roky. To znamená, že jsou o 700 000 let starší než předchozí nejstarší nálezy. Především je ale zajímavé, že vznikly půl milionu let předtím, než vůbec vznikl člověk (neboli rod Homo).
Jak je to možné? Patřily nástroje nějaké úplně jiné ne-lidské civilizaci, nebo sahají naše kořeny do mnohem starších dob, než si vědci mysleli? Anebo je všechno ještě jinak?
Paleoarcheologové vedení Soniou Harmandovou, kteří na výzkumu pracovali, věří, že nástroje nejsou dílem lidských rukou. Podle všeho by mohly být vytvořené některým ze starších předků lidí, možná Australopitheky. Ti v Africe žili přibližně před 4 miliony lety…
Kamenné nástroje, které vědci našli, byly vyrobené štípáním. Tedy stejným způsobem, jako další staré nástroje nalezené v Africe už roku 2010. Tehdy našli archeologové nástroje staré (podle nálezců) asi 3,4 milionů let – ale důkazy o stáří byly tenkrát dost slabé, a tak je vědecká veřejnost nepřijala.
Tentokrát je vše jinak, důkazy jsou dost přesvědčivé. Zdá se tedy, že v minulosti našich předků bylo mnohem více neznámých, než jsme věděli…