Dokument, který za pár dní vidělo 200 milionů lidí – a Čína ho okamžitě zakázala
Nejslavnější a nejsledovanější dokument, o kterém jste nikdy neslyšeli – tak by se dal nazvat čínský film Pod kupolí.
Když se na nějaký dokumentární film podívá za celou jeho existenci milion diváků, je to obrovský úspěch. Čínský dokument Pod kupolí (Under the Dome, 穹顶之下) vidělo během několika dní na webu 300 milionů diváků a okamžitě se stal obrovskou senzací. A stejně rychle z webů zmizel – tedy jen z webů, na něž má vliv čínská vláda…
Dokument se věnuje fenoménu znečištění vzduchu v Číně – a je velmi osobní. Jeho autorkou je bývalá televizní hvězda Chai Jing. Tato exmoderátorka státní televize ho začala natáčet, když se ukázalo, že dítě, které čeká, má rakovinu… Příčinou byly zřejmě zvýšené koncentrace jedů v pekingském vzduchu. Moderátorka nechala své bývalé práce a vrhla se se vší energií do natáčení dokumentu, který se měl stát lékem nejen pro Čínu, ale zřejmě i pro ni osobně.
Celý dokument zde:
Stačily tři dny a dokument na webu Tencent (čínská obdoba YouTube) zhlédlo 150 milionů lidí – úspěch byl okamžitý a nečekaný. Není se čemu divit; znečištění ovzduší je v Číně nepředstavitelně velký problém. Chai navíc film natočila velmi emocionálně – například autentická scéna, kdy jí pětiletá holčička z Pekingu vypráví, že ještě nikdy neviděla Slunce ani modrou oblohu, je velmi působivá…
Nečekané důsledky
Chai se stala v Číně stejně rychle předmětem útoků, zatím jen mediálních. Vyčítá se jí, že se stala nástrojem v rukou cizí propagandy a také napojení na Spojené státy. To se projevilo údajně tím, že dítě s nádorem přivedla na svět v USA, protože jen tam byli schopní náročný zákrok provést…
Hned první pondělí po promítání filmu se ale dostavily další nečekané konsekvence: až o deset procent stouply akcie firem, které vyrábějí a dovážejí ekologickou techniku zaměřenou na snižování znečištění ovzduší.
A pak nám zase na Facebook pište, že jen nějakým dokumentem se nedá změnit svět…