Čím víc teplo, tím víc agresivity. Svět bude už jen horší
Násilnické sklony stoupají s rostoucí teplotou, zjistili vědci.
Jak se svět otepluje, budou se pravděpodobně rozpalovat i nálady lidí. V nové rozsáhlé studii to zjistili vědci, podle nichž agresivní skutky, jako jsou násilné trestné činy nebo války, jsou pravděpodobnější s každým dalším stupněm teploty.
Vědci analyzovali 60 studií o historických pádech říší, nedávných válkách, údajích o násilné kriminalitě v USA i laboratorních simulací, které testovaly policejní rozhodnutí, zda střílet, nebo ne. A zjistili něco, co je společné napříč staletími: Extrémní počasí - velké horko nebo sucho - znamená víc násilí.
"Když se počasí zhoršuje, máme tendenci být ochotnější ubližovat jiným lidem," řekl vedoucí studie, ekonom Solomon Hsiang z Kalifornské univerzity. Tým ekonomů dokonce přišel s rovnicí, která předpovídá, o kolik se riziko různého typu násilí zvýší s extrémním počasím.
Proč je v Africe tak horko
Ve válkou sužovaných oblastech rovníkové Afriky, uvedli vědci, zhruba každý stupeň Fahrenheita zvyšuje pravděpodobnost konfliktu mezi jednotlivými skupinami o 11 procent. Pro Spojené státy platí, že zvýšením teploty o 5,4 stupně Fahrenheita (tři stupně Celsia) vzroste pravděpodobnost násilných trestných činů o dvě procenta na čtyři procenta.
Bez ohledu na to, jakým způsobem studie porovnávaly teplotu a konflikt, bylo podle Hsianga spojení jasné bez ohledu na to, kde nebo kdy se zkoumané události odehrávaly.
V jedné ze studií podstoupili policisté psychologický experiment, který zjistil, že během laboratorní simulace byli muži zákona náchylnější k rozhodnutí střílet na člověka, když byly v místnosti vyšší teploty. Hsiang také upozornil na pád mayské civilizace, který spadal do období historického sucha před zhruba 1200 lety.
ČTK