Miliony ptáků umřou zbytečně. Kvůli změnám klimatu
Zvyšující se hladina moří ohrožuje stěhovavé ptáky, uvedla nová studie.
Miliony ptáků, kteří se při svých každoročních migračních přeletech zastavují na pobřežních mokřinách, mohou uhynout v důsledku stoupajících hladin moří. V nové studii to uvedli australští vědci.
Studie zaměřená na migrační vzorce brodivých ptáků předpovídá, že ztráta 23 až 40 procent pobřežních oblastí, kde ptáci zastavují, aby se během letu nakrmili, může vést k poklesu jejich populace až o 70 procent. Některé oblasti už zaznamenaly alarmující propad ptačích populací o 30 až 80 procent, uvedli vědci z australskou vládou podporovaného Národního programu pro výzkum životního prostředí.
"Každý rok se miliony brodivých ptáků zastavují na pobřežních mělčinách, aby si odpočinuly a nakrmily se při přeletu z Ruska a Aljašky na pobřeží jihovýchodní Asie a Australasie," uvedl výzkumník Richard Fuller.
Na Zemi bude nejtepleji za posledních více než 10 000 let
"Zjistili jsme, že některé z těchto mokřin jsou vysoce ohrožené zvyšující se hladinou moře a mohou zaniknout během několika následujících desetiletí. Pokud tito ptáci nebudou moct zastavit v těchto oblastech, aby 'dotankovali', pak nebudou schopní doletět na svá hnízdiště," dodal.
Vědci studovali mokřiny podél migračních cest na Aljašce, v Rusku, Číně, Severní a Jižní Koreji, Japonsku, Filipínách, Vietnamu, Thajsku, Malajsii, Indonésii, Papui-Nové Guineji, Austrálii a Novém Zélandu.
Zjistili, že krom stoupající mořské hladiny z mokřin ukusuje i rychlý rozvoj pobřežních oblastí nebo zabírání a vysušování půdy pro zemědělství. To přináší problémy takovým ptačím druhům, jako je břehouš rudý (Limosa lapponica), jespák křivozubý (Calidris ferruginea), jespák velký (Calidris tenuirostris), vodouš říční (Tringa brevipes), kulík menší (Charadrius mongolus) a jespák rezavý (Calidris canutus), uvedla studie zveřejněná v odborném časopise Proceedings of the Royal Society journal.
ČTK