„Zasukovaná“ expedice Tatra kolem světa 2 aneb návštěva namibijského Matterhornu

Cestou po kouzelné Namibii si parta cestovatelů z expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) rozhodně nemohla nechat ujít návštěvu namibijského Matterhornu, a tak se vydala do oblasti pohoří Pontok, které je plné unikátních skalních útvarů včetně známého a fotografy vyhledávaného Spitzkoppe.

Po ujetí mnoha kilometrů z Botswany přes Capriviho pruh v Namibii, kdy byla krajina plackou a kde se objevovala pouze křoviska a napůl uschlé stromy se skrze čelní sklo expedičního speciálu na tatrováckém podvozku začaly vynořovat malé kopce. Ty se s dalšími ujetými kilometry zvětšovaly a zvětšovaly, až se naší partě cestovatelů podařilo stanout před okouzlujícími skalními útvary v pohoří Pontok.

Toto místo je známě především žulovými skalními útvary, kterým dominuje skalní oblouk, jistě můžeme říct „skalní most“, který je skryt až v západní části skal a není odnikud vidět.

Netradičně formované skály Spitzkoppe jsou pozůstatkem vulkánu a jsou zde již více než 700 milionů let. Jistě i díky zmíněnému vulkánu se žula stala dostatečně pevnou a místo je hojně vyhledáváno horolezeckými výpravami. Skalní město se jmenuje po německém vojákovi jménem Gross Spitzkoppe, který zde údajně v roce 1904 uskutečnil první úspěšný výšlap na samotný vrchol. Zda se tomu tak skutečně stalo, to bohužel není fakticky dokázáno.

V dnešních dnech je zde ke dvěma stovkám horolezeckých stezek a obecně se všem lezcům nedoporučuje na skály lézt během léta, kdy jsou stěny více než jen do ruda rozpálené.

„Skály Spitzkoppe jsou překrásné. Kombinace oranžových skal a azurově modré oblohy je naprosto fascinující. Vylézt na vrchol jedné ze skal a rozhlédnout se po krajině je úžasný zážitek. V dáli na horizontu ční vrcholy hor rozličných tvarů, které v jinak rovinatém profilu krajiny působí jako z jiného světa. Ocitnout se pod klenbou skalního mostu nutí k zamyšlení co všechno příroda dokáže a jak je dokonalá,“ popsala svou návštěvu skalního města Helena Vaňková, která se účastnila 15. úseku expedice Tatra kolem světa 2.

Za tým TKS2,

Kateřina Božková

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom