VIDEO: Gandalf, který postavil dvě věže? Jak se Tolkien inspiroval britskými dějinami
Ponurou historii londýnského Toweru a to, jak je spojen s trilogií Pán prstenů, uvidíte v dokumentu Tajemství britských hradů
Nejmenoval se Gandalf, ale Gundulf a nebyl to čaroděj, ale rochesterský biskup. Se dvěma věžemi toho ale měl docela dost společného. Jako současník Viléma I. Dobyvatele pro něj postavil první kamenný hrad v Británii – Colchester. A na 1000 let starých římských rozvalinách přidal ještě jeden, White Tower, tedy Bílou věž – dnešní londýnský Tower. Ten se stal středobodem sítě hradů, které vítězní Normané budovali po celé Anglii, aby ukázali, kdo je tady pánem.
Autor trilogie Pán prstenů J. R. R. Tolkien se jménem původně normanského mnicha Gundulfa (1024–1108), který následoval vítěznou invazní armádu do čerstvě dobyté Anglie, bezesporu inspiroval. Působil koneckonců na univerzitě v Oxfordu jako profesor staré angličtiny a později také jako profesor anglického jazyka a literatury.
Králův inženýr
Gundulf se stal v roce 1077 biskupem z Rochesteru a díky jeho „způsobilosti ve stavbě z kamene“ ho Vilém I. Dobyvatel (Anglii vládl v letech 1066–1087) už o rok později pověřil dohledem nad stavbou Bílé věže, tedy dnešního Toweru. Vedle londýnského hradu a hradu Colchester, který se na troskách římského chrámu zasvěceného císaři Claudiovi začal stavět už v roce 1076, se Gundulf podílel na stavbách opatství a kostelů. Vysloužil si proto titul „králův inženýr“ a měl na dvoře Viléma I. Dobyvatele podobné postavení jako Petr Parléř na dvoře Karla IV.
Dlouho předtím, než Tower inspiroval Tolkiena, měl velmi jasnou politickou roli. Tím, že ho Vilém postavil z kamene, vyslal obyvatelstvu zprávu, že Normané hodlají v zemi zůstat. White Tower byl vysoký 27 metrů a měl čtyři a půl metru silné zdi. Svůj název získal podle světlé barvy stěn, které jsou vidět na míle daleko. Londýňané do té doby nikdy nic podobného neviděli.
(mih)