VIDEO: Podívejte se, jak svět vidí včela – Tajemství barev na Prima PLAY
Neviditelné spektrum barev poznejte v již třetí části dokumentu Tajemství barev na Prima PLAY.
Existuje ultrafialová barva? Z fyzikálního pohledu ano – UV záření má krátké vlnové délky a velké množství energie a lidské oko ho nevidí. Ale existují tvorové, kteří jsou na tom lépe, než člověk. Ve skutečnosti pro každý aspekt lidského vidění najdeme živočicha, který je na tom lépe, než člověk. Více se o světě složeném z barev, které člověk nevidí, dozvíte v dokumentu Talemství barev na Prima PLAY.
Podívejte se, jak vidí svět pomocí UV záření včela:
Velmi citliví jsou na UV záření špačci – jejich oči ho vidí. Některá peříčka samiček ho dokonce odrážejí. „Špačci mají fotoreceptory, které reagují na UV záření, a jejich oční čočky umožňují jeho průchod,“ vysvětluje Ron Douglas, profesor neurovědy na Londýnské univerzitě. Samičky, které odrážejí UV záření, více lákají samečky, snášejí více vajíček a vyvádějí více mladých.
Orel má od nepaměti reputaci zvířete s ostřížím zrakem. Jeho schopnost rozeznat detaily je až dvakrát lepší, než u člověka. „Je to jako když má váš foťák víc pixelů,“ říká Ron Douglas. Donedávna si vědci mysleli, že draví ptáci sledují při lovu stopy moče, které za sebou zanechávají drobní savci. Moč odráží UV záření, takže se předpokládalo, že dravec dokáže hraboše najít právě díky takto odraženému záření.
Ve skutečnosti mají orli v očních čočkách filtr, který většinu UV záření nepropouští. Toto záření je totiž mnohem rozptýlenější, než záření jiných vlnových délek, takže poskytuje rozmazaný obraz. To se pochopitelně k lovu moc nehodí, takže šlo o omyl. Podobnou schopnost filtrovat UV záření mají i lidé.
Sofiin pohled do infračerveného světa
UV záření není jediné, které je skryté lidskému oku. Dalším velmi známým a hodně využívaným je infračervené záření. Infračervená detekce umožnila člověku neobvyklé pohledy. Americká NASA využívá upravený Boeing-747SP ke stratosférickému sledování vesmíru pomocí právě tohoto záření. Podívejte se, jak pracuje SOPHIA, stratosférická observatoř infračervené astronomie:
SOPHIA používá reflexní dalekohled o průměru 2,5 metru. V provozu je od roku 2010 a nahradila Kuiperovu létající laboratoř.
Více se o neviditelných barvách slunečního spektra dozvíte v dokumentu Tajemství barev na Prima PLAY.
(mih)