Slon jako popravčí i domácí mazlíček. To je Srí Lanka
Asi jen málokdo si uvědomuje, že sloni se stále ještě využívají jako zvířata na práci. A to práci značně rozmanitou...
Odsouzenec se třásl po celém těle. Byl připoután k zemi a proto mu slon, jeho budoucí kat, připadal mnohem mohutnější. Příval adrenalinu vyplavený do krve zaléval mozek a naděje na spásu v podobě udělené milosti byla s každým sloním krokem vzdálenější. Poslední došlápnutí sloního samce mu vzalo nejen všechny naděje, ale i život. Sloni na Srí Lance zastávali funkci katů, lesních dělníků a dnes mají dokonce vlastní sirotčince.
Chobotnatec – mistr popravčí
V úvodu popisovaná dramatická situace není pouhou fikcí. Sloni skutečně pod vedením svých mahutů vykonávali funkci popravčích. Dokázali zabít svou oběť rychle a téměř bezbolestně, ale byli i cvičeni k pomalému týrání odsouzence. Možná to zní příliš drasticky, ale jak moc se exekuce liší od čtvrcení pomocí koní, jež známe i z "civilizované" Evropy? Pro Evropana, který byl náhodou podobné exekuci přítomen, se jednalo o tak neobvyklý zážitek, že měl potřebu jej zaznamenat.
Největší had na světě polykal krokodýly zaživa
Vyzkoušejte naši on-line směnárenskou kalkulačku! Řekne vám i to, kdo má nejvýhodnější kurzy! Proto se zachovaly popisy poprav v historických spisech. "Král pasuje slony do úlohy katů, kteří proklnou těla oběti svými kly. Pak odtrhají části oběti, úd po údu, a následně nešťastníka roztrhají na kusy. Kly jsou okovány trojhrannými bodci," píše Robert Knox v knize An Historican relation of the Island Ceylon in the East Indie, jež vyšla v Londýně roku 1681. Dokonce ještě v hlášení asijského velvyslance z roku 1830 je popsána poprava pomocí slona: "Trestanec je přivázán ke kůlu a slon jej přebíháním usmrtí".
Symbol kvality
Současnost slona na Srí Lance je mnohem méně krvavá. Jeho zobrazení je nejen pro místní zárukou kvality. Symbolický význam je jasný: síla, dlouhodobá paměť a schopnost učit se, mohutnost, dlouhověkost, vytrvalost i a láska ke svému mahutovi. "Budete-li si kupovat čaj, podívejte se, jestli je na obalu slon. V tom případě to znamená státem kontrolovanou kvalitu a vy máte jistotu, že se vám prodejce nesnaží podstrčit něco méně hodnotného," radí trhovec, jenž právě takovéto balení čaje nabízí. Správný Čech se podívá po pivu. Slona nalezne jen na ginger beer. Nenechte se zmást názvem, jde o zázvorovou limonádu, klasické pivo ovládl lev. Ačkoli se tahle nejmohutnější kočkovitá šelma třepotá i na srílanské vlajce, nejvyšší pocta v rámci jednoho z nejdůležitějších svátků patří slonovi.
Při každoročním vynášení Buddhova zubu z chrámu v městě Kandy se pozlacená schránka umístí na hřbet slona a v rámci slavnostního průvodu je vezena ulicemi. Jedná se o nejdůležitější relikvii, od níž je odvozena panovníkova moc, takže je jasné, že nemůže být svěřena jen tak někomu. A fakt, že je vchod do nejchráněnější části svatyně orámován sloními kly, což jsou vlastně přeměněné horní řezáky, je jen symbolickou tečkou.
Sloni bez klů
Ačkoli mohutnost je pro slony typická a velikost klů důvodem jejich nelegálního lovu, na Srí Lance jsou tito chobotnatci v poněkud lepším postavení než jejich afričtí bratránci. "Možná vás zarazí, že u nás nemají sloni kly. Není to proto, že bychom je uřezávali, aby se zabránilo jejich nelegálnímu odstřelu z účelem prodeje slonoviny." Důvod je mnohem jednodušší.
VIDEO: Když se levhart poprvé uvidí v zrcadle
"Zdejší ekosystémy, zejména geologický podklad, neobsahují dostatek vápníku, aby se mohly kly zdejších slonů dostatečně vyvinout," vysvětluje průvodce v národním parku Uwadalawe, zatímco jeho evropští hosté fotí z kodrcajícího se džípu sloní rodinku. Slavné se staly i sloní útulky, kde je možné získat stáž. Ovšem svůj pobyt si musíte nejen odpracovat, ale i zaplatit. Běžný návštěvník se na slonovi sveze a dokonce ho může i okoupat.
Divoká populace slonů na Srí Lance stále přežívá, byť počty radikálně klesly. Nicméně vláda si uvědomila jejich potenciál – fotografické sloní safari se stalo vyhledávanou turistickou atrakcí a jejich ochočení druzi pořád pracují v lesích i na polích. Přesto není konfliktům mezi lidmi a slony na Srí Lance konec. Sloni jsou pořád nelegálně loveni, a to dokonce i v národních parcích, kam jsou přemisťováni v rámci záchranných programů. A jak píše Sunday Times z 24. června 2012, ani v útulcích nejsou slůňata v naprostém bezpečí. "Smrt slůněte byla zaviněna týráním čtyř pracovníků sloního sirotčince v Pinnawala." To přimělo úřady k zavedení dalších opatření zajišťujících bezpečnost tlustokožců. Mezi ně patří i instalace televizních kamer s uzavřeným okruhem, které sledují, jak je se slony ve světově proslulé turistické atrakci nakládáno.
Autor: Topi Pigula Od roku 1985 publikoval stovky článků a fotografií v širokém spektru periodik: Koktejl, Inmagazín Hospodářských novin, Mladá fronta, Lidové noviny, Bionoviny. Má na kontě několik vlastních fotografických výstav autorských i spoluautorských u nás i v zahraničí. Zároveň se autorsky podílel na čtyřech knihách (Krkonošská čítanka, Čítanka z Jesenicka, Bioindikace a biomonitoring, Na cestě1). Nejeden turista si malého sloníka odnese z kovotepecké či řezbářské dílny. Už jsou snad definitivně pryč doby, kdy byl lov slona na Srí Lance považován za sport a dobrodružnou kratochvíli. Slon se stal symbolem a místní vědí, že si jej musí hýčkat.
Síla na práci, výkaly na hnojivo, obrázek jako symbol a živý jedinec jako elegantní a důstojný prvek ve slavnostním průvodu. Sloni na Srí Lance vyhráno nemají, ale nakročeno k vítězství, jímž je zachování jejich existence, snad ano...
Text: Topi Pigula; foto: autor a wikipedie