Manul nevyhyne. Vzácné štěkající kočky se dočkaly první rezervace
Na konci roku 2016 se podařil významný krok pro záchranu jedné z nejohroženějších kočkovitých šelem světa. Malá oblast v Altaji bude vyhrazena pro tyto tajnůstkářské kočky, jimž hrozí vyhynutí. Manula v jeho původním prostředí můžete vidět v dokumentu Rodina velkých koček online na Prima ZOOM.
Manulové dostanou k dispozici oblast o rozloze 32 kilometrů čtverečních v jednom z národních parků v Altajském pohoří. Jde o zásadní krok, který by mohl zlomit zdánlivě jednoznačný trend, který ještě nedávno jasně ukazoval, že vymření manulů je neodvratné.
Během říjnové konferenci v Novosibirsku se mezinárodní shromáždění vědců z Ruska, USA, Tádžikistánu, Kazachstánu, Švédska, Mongolska a Ukrajiny usneslo, že pro záchranu manulů je třeba udělat maximum. Jedinou další alternativou by totiž bylo jejich vyhynutí… Manula v jeho původním prostředí můžete vidět v dokumentu Rodina velkých koček online na Prima ZOOM.
Víme, že toho moc nevíme
Vědci v národním parku nastražili v místech nejčastějšího výskytu 15 fotopastí, z nichž chtějí získat data o tom, jak se vlastně manulové ve volné přírodě chovají – doposud toho o nich věda ví jen málo. Sice jsou tyto kočky často chované v zoologických zahradách, ale ve volné přírodě je studovalo jen minimum biologů. Manulové, jediné divoké dlouhosrsté kočky, totiž žijí v odlehlých částích Sibiře, často ve vysokých nadmořských výškách a v extrémním chladu. Žijí velmi izolovaně a tajnůstkářky, většinou loví v noci a nezanechávají po sobě mnoho stop. Zatímco v Rusku se je pokoušejí chránit a jejich zabíjení je trestné, v Mongolsku jsou stále ještě oblíbenou kořistí lovců, kteří je tráví i střílejí pro jejich úžasně hustou a kvalitní kožešinu.
Manul je velký asi jako naše domácí kočka, ale právě kvůli huňatému kožichu působí mnohem mohutněji. Typický je také zvuk, které vydávají – na rozdíl od koček nemňoukají, ale komunikují spíše zvuky připomínajícími psí štěkot. Záchrana v zoo je poměrně složitá. Dlouhou dobu nebyly zoologické zahrady vůbec schopné manuly chovat – jde o velmi problematická zvířata náročná na stravu. Trpí nejen salmonelou, ale také dalšími bakteriálními chorobami.
Na vině je toxka
Zatímco jiné kočky s tím nemají problémy, manulové normálně žijící v mrazu se s nimi vypořádat neumějí. Manulové, zvláště koťata, jsou také velmi citliví na toxoplasmózu. V přírodě se s tímto parazitem nedostávají do kontaktu, nemají proto potřebné protilátky. Toxoplasmóza ale způsobuje úhyny manulích koťat, která se narodila v zajetí, a až donedávna bránila nárůstu populace manulů v zoologických zahradách.
Manula v jeho původním prostředí můžete vidět v dokumentu Rodina velkých koček online na Prima ZOOM.
Text: MK