Tři nečekané jevy, které mohou způsobit totální blackout!
Hrozbu blackoutu podceňujeme. Přitom ho může způsobit i taková nevinná veverka...
Hrozba blackoutu je podle expertů čím dál reálnější. Strach, že přestane fungovat elektřina, na níž je závislá celá naše civilizace, je až příliš oprávněný…
Bojíme se, že ho způsobí teroristé, obáváme se, že sítě zkolabují kvůli příliš velkému množství obnovitelných zdrojů… Ale ve skutečnosti jsou ty nejreálnější hrozby mnohem bizarnější.
Blackout a veverky
Roztomilí hlodavci mohou zabít miliony lidí. Ve Spojených státech jsou zodpovědné za tisíce blackoutů – v některých státech unie jich mají na svědomí dokonce více než blesky (jinak nejčastější příčina blackoutů). Například ve městě Austin zaviní veverky asi 300 výpadků elektrické sítě ročně; problém je tak velký, že na boj proti všetečným zrzkám město vynakládá asi 3 miliony korun ročně.
Jak je to možné? Nevíme sice zatím proč, ale elektrické vedení veverky neskutečně přitahuje. A prozkoumávají ho po svém – izolaci elektrických kabelů okusují a když se dostanou k drátu, stane se něco, co dojde každému, kdo slyšel o fyzice pro sedmou třídu základních škol. Podobné důsledky má také další oblíbená činnost veverek – pohupují se totiž velmi rády mezi dráty a transformátorem…
Jak se bránit blackoutu zjistíte v seriálu Průlomové objevy na Prima ZOOM.
Blackout a větve
Za největší blackout v dějinách může větev javoru. Stalo se to roku 2003 v Kanadě a USA. Masivní výpadek elektrické energie tehdy postihl přes 50 milionů lidí! A viník? Ano, jedna jediná větev… Ta spadla na elektrické vedení a přerušila ho. A protože už hodinu před tím přestal fungovat bezpečnostní systém, který měl na to upozornit, začal se blackout okamžitě šířit a nikdo mu nedokázal zabránit.
Ano, lidský faktor v tomto případě hrál také významnou roli: technik, který měl na starosti hlídání varovných systémů, odešel na oběd – a než se z něj vrátil, bylo už pozdě…
Blackout a hackeři
Toto riziko není nijak futuristické, jde o reálné nebezpečí, jímž se musí zabývat všechny firmy, které elektrické sítě provozují. Respektive: měly by…
Elektrické sítě jsou napadnutelné klasickými DDOS útoky, vlastně stejnými, jaké útočí na webové stránky. Přetížením některé části sítě se dá dosáhnout jejího zhroucení, u webů se to dělá úplně stejně.
Dalším způsobem je napadení samotných ovládacích nebo kontrolních částí elektrické sítě. Nedávno se podařilo ovládnout jednomu hackerovi v Texasu přístup k bezpečnostním kamerám ve vodní elektrárně – díky tomu mohl sledovat, co přesně se děje a mohl také získat bezpečnostní hesla důležitých zaměstnanců. Po akci tvrdil, že mohl také ovládat pumpy tohoto zařízení.
Pokud se vám zdá, že přeháníme, tak ještě jedno číslo na závěr: Wall Street Journal nedávno popsal, že v uplynulých třech letech došlo ke 13 úspěšným kybernetickým útokům na elektrické sítě…
Text: RD