3. srpna 2024 07:00

Žralok bělavý má zuby i na zubech. Prohlédněte si jeho hrozivé čelisti

Žralok bělavý útočí - Žraločí zuby

Existuje velice konkrétní důvod, proč se lidé bojí „velkého bílého žraloka“. Ten důvod se jmenuje žralok bělavý.

Když se v roce 1916 odehrála série žraločích útoků na pobřeží v New Jersey, došla veřejnost k tomu, že za útoky stál „velký bílý žralok“. Tato domněnka se vtiskla do románu Petera Benchleye Čelisti i jeho filmové adaptace od Stevena Spielberga. Časem se však ukázalo, že to byl právě žralok bělavý, agresivní predátor, kterému nevadí ani sladká voda.

Čtěte také: Chvíle strachu na Gran Canarii: Žralok byl v mžiku v mělkých vodách pláže, lidé vše natočili

Zkouška kořisti

Žralok bělavý se vyskytuje ve vodách Indického a Atlantského oceánu, své loviště je ale schopný rozšířit i do sladkovodních řek Mississippi. Žraloci si teritorium velmi agresivně hlídají a případný vetřelec se může se zlou potázat. Jedno jeho kousnutí totiž může nadělat pořádnou škodu. „Na každém zubu mají z obou stran pilovité okraje. Když se do něčeho zakousnou, probodnou tkáň nejen ostrými špičkami, ale i ozubenými okraji. Mohou si tak doslova ukousnout cokoli, co je napadne,“ vysvětluje biolog George Burgess v pořadu Žralok bělavý útočí na Prima ZOOM.

Až tři metry dlouhý a 300 kg těžký žralok bělavý navíc používá děsivou taktiku. Potenciální kořist si zpočátku testuje tím, že do ní párkrát lehce narazí, aby viděl reakci. Když se kořist nebrání nebo nějak výrazně nezareaguje, je to pro žraloka bělavého signál, že může beze všeho zaútočit. Jeho ideální kořistí je tuleň, ryba, želva či jiný žralok. Člověka primárně nevyhledává, v kalné vodě je však kořistí vše. Navíc se žralok bělavý s oblibou zdržuje v teplých a mělkých vodách u pobřeží, čímž se riziko jeho útoku mnohonásobně zvyšuje.

Zdroje: A-Z Animals/National Geographic

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom