8. listopadu 2024 16:35

Žraloci zabíjejí vydry ve velkém, ale nežerou je. Záhada má prosté vysvětlení

Zázračný oceán (2) – vydry mořské

Kalifornské vydry mořské unikly v 19. století jen o vlásek vyhubení. Zhoubou jim byl kožich, který je s až 150 000 chlupy na centimetr čtvereční nejhustší v živočišné říši, což nezůstalo stranou zájmu lovců kožešin. Z několika desítek jedinců, kteří se dožili 20. století, se postupně stala početná populace rozšířená podél pacifického pobřeží USA – než narazila na dalšího nepřítele, kterým není nikdo jiný než velký bílý žralok.

Upozornil na to americký biolog Tim Tinker z Kalifornské univerzity v Santa Cruz, který pod kalifornskými útesy objevil těla zabitých vyder vyvržená na břeh. Zkoumáním stop zjistil, že vydry se staly obětí velkých bílých žraloků. Další výzkum zveřejněný v časopise Marine Mammal Science prokázal, že stopy žraločích zubů nesla velká část z 1870 těl uhynulých vyder objevených od roku 1985, přičemž po roce 2003 se tento podíl stal nadpoloviční.

Přečtěte si také: Velký bílý žralok je dokonalý stroj na smrt. Lachtan nemá nejmenší šanci

Proč žraloci zabíjejí vydry?

Žraloci bílí jsou částečně teplokrevní a energeticky bohatý tuk mořských savců jim pomáhá udržovat mozek, svaly a žaludek teplejší, než je okolní voda. To z nich podle dokumentu Zázračný oceán, který můžete vidět na Prima ZOOM, dělá silné predátory s vynikajícím trávením. Jsou také největšími zabijáky nejmenších mořských savců na světě, vyder mořských.

Ty tráví většinu života ve vodě, kde mohou dokonce rodit mláďata nebo zamotané do chaluh na hladině spát. Vydry nemají tak silnou vrstvu podkožního tuku jako lachtani, a tak kromě vydatného kožichu potřebují k udržení tepla i dostatek potravy, což je nutí denně sníst až čtvrtinu své tělesné hmotnosti.

Mohlo by vás také zajímat: Žralok napadl surfaře a ukousl mu nohu pod kolenem. Havajské úřady přijaly mimořádné opatření

Kvalitní kožich je ale pro vydry nutností a zhoubou zároveň. Nezkušení žraloci si je pletou s tuleni a po stovkách je zabíjejí. „Pokud víme, žralok bílý ještě nikdy mořskou vydru nesežral,“ řekl Tim Tinker pro National Geographic. Žraloci vydru uloví, ale když zjistí, že nejde o tuleně, ponechají ji osudu. Každoročně tak zbytečně zahynou celé populace vyder.

Zdroj: National Geographic, Marine Mammal Science

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom