30. září 2020 17:15

Vývoj vakcíny proti COVID-19 může vést k zabití statisíců žraloků

Přírodní organickou sloučeninu skvalen – sumární vzorec C30H50 – mají v těle i lidé. Olejnatá látka podporuje imunitní systém a ve velkém ji obsahují játra žraloků. Problém je, že se skvalenem počítá hned několik žhavých kandidátů na vakcínu proti nemoci COVID-19.

Skvalen se v současné době v medicíně používá jako adjuvans – tedy složka, která zvyšuje účinnost vakcíny vytvářením silnější imunitní reakce organismu. Podle britské televizní stanice Sky News už dnes využívá skvalen získávaný ze žraloků ve svých protichřipkových vakcínách farmaceutická společnost GlaxoSmithKline.

Ta v květnu oznámila, že pro případné využití ve vakcíně proti koronaviru SARS-CoV-2 vyrobí milion dávek tohoto adjuvantu. K získání jedné tuny skvalenu je přitom potřeba kolem 3 000 žraloků.

Žraloci nás nezachrání

Kalifornská společnost na ochranu žraloků Shark Allies předpokládá, že pokud by měl každý obyvatel Země obdržet dávku vakcíny proti COVID-19 obsahující skvalen, bylo by nutné zabít nejméně 250 000 žraloků. Pokud by byly k imunizaci potřeba dvě dávky, vyšplhal by se počet nedobrovolných žraločích dárců na půl milionu.

Naštěstí pro žraloky vědci pracují na syntetické náhradě skvalenu vyrobené z fermentované cukrové třtiny. „Získávání čehokoliv z divoce žijících zvířat nemůže být dlouhodobě udržitelné, zvláště pokud se jedná o špičkového predátora, který se reprodukuje v nízkých počtech,“ uvedla zakladatelka Shark Allies Stefanie Brendlová.

Odhaduje se, že i bez pandemie nemoci COVID-19 jsou ročně kvůli skvalenu zabity tři miliony žraloků. Skvalen se totiž kromě farmacie využívá i v kosmetice a také jako součást motorových olejů.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom