27. července 2025 16:15
Adam Vala

Žraloci se okamžitě vrhli na mrtvou krávu. Podívejte na zvláštní systém, kterým ji sežrali

Získat údaje a data o živočiších z mořských hlubin je stále velká výzva. Zvlášť u těch druhů, které se obvykle drží v ústraní. Jedním z takových tvorů je i světloun pacifický, žralok, který se vyskytuje v hloubkách do 2000 metrů, kvůli čemuž není tak často a detailně pozorován jako jiné druhy. Přesto se nedávno týmu vědců podařilo omylem přilákat hned osm těchto hlubokomořských obrů, kteří se nechali pozorovat při neočekávané hostině. Podávala se mrtvola krávy, která však měla původně posloužit úplně jinému účelu.

Vědci z univerzity Sunjatsen plánovali zkoumat ekologické procesy, které se odehrávají poté, kdy na mořské dno klesne mrtvý velrybí jedinec. Aby takovou situaci nasimulovali, shodili podle studie zveřejněné časopisem Ocean-Land-Atmosphere Research do hloubky 1629 metrů kraví mršinu. Místo velryb ale připlavalo osm světlounů pacifických, kteří mimo jiné vůbec poprvé potvrdili svůj výskyt v oblasti Jihočínského moře. Videozáznam z hlubin navíc odhalil překvapivé detaily o chování těchto žraloků, kteří se vůči sobě chovali nezvykle slušně. Přesněji řečeno si během hodování předávali svá místa u návnady podle jakéhosi nevyřčeného pravidla.

Čtěte také: Žralok při krmení stáhl turistku za prsty do vody. Z videa naskakuje husí kůže

Zvrat v experimentu

„Toto chování naznačuje, že přednost při krmení určuje určitá individuální konkurenceschopnost,“ uvedl v tiskovém prohlášení zveřejněném portálem EurekAlert výzkumník Chan Tchien ze zmíněné univerzity. Tým si rovněž všiml, že žraloci delší než 2,7 metru byli výrazně agresivnější, zatímco menší jedinci se chovali obezřetně a kolem mršiny delší dobu jen kroužili.

Video také ukázalo zvláštní zatáhnutí očí, tedy zřejmě ochranný reflex při krmení, protože tito žraloci postrádají ochrannou blánu známou jako mžurka, kterou mají například kočky nebo plazi. Co víc, hostina žraloků přilákala také další hlubokomořské ryby nebo hejna korýšů, takže předmětů pro pozorování měli vědci dostatek, i když na začátku očekávali něco úplně jiného.

Pokud bychom se však měli vrátit ke světlounům pacifickým, vědci si položili otázku, co vlastně hledali v tak teplých vodách. Obvykle se totiž tito žraloci pohybují spíše ve vodách severního Pacifiku – od Japonska po Aljašku, směrem ke Kalifornii a výjimečně až k Tonžskému příkopu. Nález v Jihočínském moři ale dosavadní poznatky zpochybňuje a může jít buďto o následek špatného zmapování jejich teritorií anebo o změnu způsobenou oteplováním moří.

„I když se tito žraloci vyskytují v hlubokých vodách typických pro jejich dosavadní oblast výskytu, častější objevy světlounů v Jihočínském moři naznačují, že naše porozumění této populaci je stále velmi omezené,“ uzavřel Chan Tchien.

Zdroj: Ocean-Land-Atmosphere ResearchEurekAlert

Video, které jste mohli minout: Druhý největší žralok světa se lovil kvůli oleji. Podívejte se, jak otevírá svou gigantickou tlamu

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom