Zmrazme znovu Arktidu! Navrhuje vědec z Harvardu. A ví, jak na to
Měli bychom se pokusit znovu zalednit Arktidu - říká uznávaný fyzik. Tvrdí, že by to dokonce ani nebylo příliš drahé. Jak?
OSN i Mezinárodní klimatický panel považují globální změny klimatu za jedno z největších nebezpečí, které lidstvu hrozí. Proto vznikly rovnou dvě studie, které navrhují, jak se s tímto problémem vypořádat – pomocí zalednění severní části naší planety. Obě studie mají stejného auto, harvardského profesora Davida Keitha.
Podle něj má každý vyspělý národ dostatek prostředků, aby dokázal globální změny klimatu zvrátit. Podle něj tedy není otázkou, jestli máme dost zdrojů na to, abychom se o změnu pokusili – správná otázka zní: „Máme to udělat?“ Kanadským novinám The Windsor Star odpověděl: „Ty nejtěžší otázky nejsou technické povahy. Jsou to otázky o tom, na jaké planetě chceme žít.“ Množství ledu v Severním ledovém oceánu dosáhlo letos v září nejnižšího množství v moderních dějinách, zasahuje oblast asi o polovinu menší než v 80. letech.
Jako velká lednička
Technicky by Keith póly ochladil pomocí vypouštění reflektivních částic do atmosféry. Mini-zrcadla by mohla odrážet sluneční záření zpět do vesmíru, na Zemi by do pak dopadalo mnohem méně a méně by se ohřívala Arktida. To by po několika desítkách let mohlo vést k návratu ledu na Severní pól. Podle jedné z Keithových studií by stačili omezit sluneční záření dopadající na Arktidu jen o půl procenta; už jen to by vrátilo led do stavu před počátkem průmyslové revoluce.
Podívejte se na jedinečné video BBC, v němž lední medvěd zaútočil na kameramana:
Později přišel Keith ještě s nových technickým řešením, k jeho provedení by mohlo stačit jen několik proudových letadel – celkové náklady ve studii odhaduje na 8 miliard dolarů. Přestože si fyzik myslí, že by byl schopen vrátit klima o 200 let zpět, není si jistý, že by to chtěl udělat. Ostatně geofyzikální manipulace, o nichž Keith mluví, jsou OSN zakázány.
Mohly by mít totiž dalekosáhlé a zcela nepředvídatelné následky na celé kontinenty. Zatím nemáme nástroje, jimiž bychom mohli předpovědět, co by tyto změny planetě i lidstvu přinesly… Profesor Keith věří, že unáhlené použití geoinženýrství by mohlo vést například ke kolapsu ledovců, anebo krutým suchům.
Přesto se už objevilo několik skupin, které se o realizaci podobných plánů snaží. Vůbec nejaktivnějšími se vloni ukázali aktivisté podporovaní americkým podnikatelem Russem Georgem. Ti v červenci roku 2012 nasypali do Tichého oceánu asi 100 tun chemikálií. Pomocí nich chtěli změnit životní podmínky v obrovské oblasti oceánu – výsledky se teprve vyhodnocují. Podle prvních odhadů začaly na ploše asi 10 000 kilometrů čtverečních bujně růst mořské řasy.