Žíznivé stromy pláčou. Bez vody vydávají podivné zvuky
Že stromy vydávají zvuky, není už pár desítek let žádné velké tajemství. Zatím ale vědci nedokázali rozpoznat, k čemu se různé druhy zvuků vztahují a proč je stromy vlastně vydávají.
Zvuky, které z žíznících stromů vycházejí, jsou podobné srkání brčkem. Biologové, kteří tento projev poprvé identifikovali, z toho mají obrovskou radost – pomůže jim to totiž poznat, kdy rostliny potřebují víc vody.
Zjistili to vědci z francouzské univerzity v Grenoblu, kteří se svým objevem svět seznámili na setkání American Physical Society. Zvuky jsou důsledkem toho, jak se stromy dostávají k vodě. Jak jsme se všichni na základní škole učili, stromy si vodu vytahují pomocí kořenového systému z půdy. Voda putuje tzv. xylémy – jakýmisi cévami.
Ale když podzemní voda vysychá, strom se musí mnohem víc snažit: Jakmile je tlak větší než soudržnost molekul vody, vodní sloupec se rozbije a mezi vodu se dostane vzduch. Tomuto procesu se odborně říká kavitace. A právě tento jev způsobuje u stromů zvuky podobné srkání – vědci mu trošku s nadsázkou říkají „pláč za vodu“.
Francouzští biologové to testovali v laboratorních podmínkách: pokud stromku ubrali vlhkost, začal právě tyto zvuky vydávat. Podle jejich studie připadá na kavitaci asi polovina všech zvuků, které ze stromů vycházejí.
Tajemství piva: už se ví, proč nám dělá dobře. Alkoholem to není
Tento výzkum by měl přijít brzy s praktickým uplatněním: jeho výsledkem by měly být přenosné přístroje, s jejichž pomocí by lesníci mohli změřit, jak moc „žíznivé“ stromy jsou. A to ještě předtím, než začnou stromy vykazovat přímé příznaky usychání…