Záhadné podmořské kruhy u Japonska mají nečekané vysvětlení
Kdo kruhy vytvořil a proč? Vetřelci z vesmíru? Podvodníci? Mořské proudy? Vysvětlení je ještě bizarnější!
Už roku 1995 obletěla svět zpráva, že potápěči objevili nedaleko japonských břehů podivné kruhy. Pod hladinou, vyryté v písečném dně. Vypadaly skoro jako slavné kruhy v obilí, které se objevují pravidelně po celém světě.
Ale zatímco u kruhů v obilí se dá pochopit, že jde o dílo vtipálků, kdo a jak by vyráběl podivné kruhy 25 metrů pod mořskou hladinou, když prakticky neexistuje šance, že by je někdo objevil? Od té doby byly podobné kruhy vyfotografovány už několikrát, ale nikdy se nepřišlo na to, kdo je jejich autorem. Všechno se změnilo až letos – konečně známe pachatele!
Tyto kruhy měří v průměru něco přes dva metry, takže si vědci i amatéři mysleli, že jejich autorem je nějaký velký mořský tvor. Ale všichni se mýlili: tvůrcem záhadných kruhů je malá mořská ryba, v Japonsku nechvalně známý ježdík. Zůstala už jen otázka, proč něco takového ježdíci provozují?
Podívejte se na důkaz:
Kdo čte naše stránky pravidelně nebo se zajímá víc o přírodu, asi už odpověď zná: je to kvůli sexu. Kruhy totiž vytvářejí samečci ježdíků, aby přilákali samičky. Mezinárodní vědecký tým studoval celkem 10 kruhů, které vytvořilo několik různých samců. Na jeden spotřebovali až devět dní času! Vyrábějí je pohybem těla, kdy ploutvičkami vyrývají do písku a kamínků kaňony, z nichž pak vzniká celkový fascinující obrazec. Ale to není všechno: kruhy mají ještě větší význam…
„Kruhová struktura uprostřed je plná jemných zrníček písku, která se dají pohyby ploutví zvířit,“ píší výzkumníci v časopise Nature. Když se přiblíží samice, samec písek uprostřed rozpohybuje a pak jím proplave. Samici to často tak zaujme, že se se samečkem spáří… A právě do písku v centru obrazce pak dopadají oplodněná vajíčka – protože právě v tomto prostředí je největší šance, že se z nich stanou zdravé mladé rybky.
„Velmi zajímavé je,“ dodávají vědci, „že samci nikdy nepoužijí stejný obrazec dvakrát – a to přes obrovskou energii, kterou k jeho vybudování musí vynaložit.“ Celou studii najdete TADY.