Záhada: někam zmizelo 99 procent plastového odpadu
Miliony tun plastu skončí každým rokem ve světových oceánech. Ale podle nové studie někam zmizí až 99 procent tohoto odpadu.
Na začátek něco málo čísel: celé lidstvo vytvoří za rok asi 300 milionů tun plastového odpadu. Podle vědců z americké National Academy of Sciences asi 0,1 procenta z tohoto množství skončí v oceánech. Jenže, jak teď zjistili experti z University of Western Australia, vůbec netušíme, co s tímto plastem děje. Jedna z možností, které se nabízejí, je obzvlášť děsivá…
Možná se plast dostává do zažívacího traktu ryb a z něj do potravního řetězce. A tedy i do nás, do lidí… Jak na to vědci přišli? Mezi lety 2010 a 2011 expedice Malaspina lovila plast v pěti světových oceánech. Čtyři speciálně upravené lodě lovily sítěmi zbytky plastů v nejrůznějších hloubkách – ale po vyhodnocení poznatků zjistil, že v oceánech je jen 40 000 tun plastového odpadu, tedy asi setina očekávaného množství. Kam zmizelo těch dalších 99 procent? Nikdo nemá ani páru…
Studie vyšla v odborném časopise PNAS – a vědci jsou v ní opravdu bezradní. Jediné představitelné vysvětlení spočívá v tom, že plast žerou ryby. Je možné, že vlny a radiace ze Slunce rozbijí plastové tašky a oděvy na malé částečky, tak drobné, že je nevědomky sežerou ryby.
Útržky plastových pytlíků totiž připomínají malé medúzy, a tak se po nich ryby mohou utlouct. Tuto hypotézu v podstatě potvrzují i experti z jiných oborů. „Ano, je to jednoznačné,“ vysvětluje Peter Davison z Farralon Institute for Advanced Ecosystem Research z Kalifornie. „Zvířata v moři žerou plast. Ale nevíme přesně kolik, ani si ještě nedokážeme představit, jaké to bude mít pro mořské ekosystémy důsledky…“