Mouchy zabíjejí žáby zákeřným způsobem. Larvy hostitele užírají, posléze ho udusí
Tep Atlantického lesa - ropucha
Žabí mouchy jsou velmi zlotřilým parazitem. Na hostitele nakladou larvy a ten postupně ztrácí mobilitu a následně i život.
Každý, kdo někdy zažil setkání s masařkou, ví, jak nepříjemné umí její poletování být. Kromě toho, že dokáže přenášet i řadu nemocí, cíleně vyhledává především maso (odtud ostatně pochází její jméno) a velkou radost jí udělá nejen tkáň stará, ale i zdechliny, případně otevřené rány živočichů, do nichž ráda klade larvy. Ty se masem následně živí a postupně vyrostou až do dospělé mouchy, díky které cyklus pokračuje.
Žabí moucha
Některé mouchy se ale s hledáním hnijící či poškozené tkáně vůbec netrápí a zavděk vezmou i živočichem zdravým. Platí to například pro takzvané žabí mouchy (Lucilia bufonivora), které jsou schopné larvy naklást přímo na žábu, především k očím či dýchacím cestám. Larvy si posléze najdou cestu do žabích útrob, kde se její masovou tkání nadále živí a postupně rostou. Jelikož se larvy dostanou do žáby skrze nosní dutinu, dochází postupně k jejímu ucpání a následně ke smrti nevinného obojživelníka.
Moucha Zdroj: iStock
Na kladení larev žabí mouchou se můžete podívat i v dokumentu Tep Atlantického lesa 20. března v 15:45 na Prima ZOOM, který ukazuje, jak otravný nálet mouchy na obojživelníka je. Žába se sice dokáže alespoň částečně bránit, málokdy však odrazí veškeré útoky. Jakmile se larva dostane dovnitř, začínají jejímu hostiteli těžké časy, neboť se postupně stává čím dál méně mobilním a následně už čelí pouze bolestivému skonu.
Zdroj: GWH