18. listopadu 2024 10:26
Adam Vala

Supervulkán pod Yellowstonem atomovým bombám odolá. Probudí ho ale jiná síla

Yellowstonská kaldera, jak se nazývá supervulkán pod jedním z nejkrásnějších přírodních parků Spojených států, je potenciální hrozbou pro celé lidstvo. Bavíme se o obří magmatické komoře, která rozhodně posiluje možnosti, že zde v budoucnu dojde k bouřlivým erupcím, jejichž následky mohou být nedozírné. Ačkoliv téměř jistě nedojde k vyhubení lidstva, v okruhu několika tisíců kilometrů od epicentra výbuchu to bude mít jakýkoliv život, kulantně řečeno, hodně složité. A to nepočítáme globální dopady, jako je zastínění slunce kvůli vyvrženým horninám a sopečnému prachu.

Zní to děsivě, ale je tu potenciálně ještě horší scénář, a to kdyby někdo začal Yellowstonský národní park bombardovat atomovými zbraněmi. Může tím spustit erupci supervulkánu a postarat se o přírodní katastrofu? Ačkoliv se bavíme spíše o otázce, kterou by si mohli pokládat padouši ve vědeckofantastických filmech, není od věci občas si s obligátními „co by, kdyby“ trochu pohrát. A tuhle činnost očividně rádi dělají i vědci, kteří se možností spuštění erupce prostřednictvím výbuchů jaderných bomb skutečně zabývali. Příslušné pojednání pochází z roku 2018 a stojí za ním Yellowstonská vulkanická observatoř, která tehdy reagovala na vlnu populárně naučných a bulvárních článků z médií.

Přečtěte si také: Co kdyby najednou vybuchly všechny sopky? Video ukazuje katastrofální následky

Příliš malá síla

Nebudeme vás proto dlouho napínat a s odvoláním na zmíněnou observatoř můžeme konstatovat, že by jaderný výbuch se supervulkánem pod Yellowstonem nic neudělal. „Zemětřesení jsou mnohem silnější než jakákoliv jaderná zbraň, která byla kdy testována, takže by výbuch sopky nezpůsobila,“ píše se na stránkách portálu USGS, kde bylo pojednání zveřejněno.

Autoři přímo uvádějí, že lidé nemusí mít v podstatě žádnou obavu, že by někdo celý proces spustil na objednávku, připouštějí existenci externích vlivů, které by výbuchu supervulkánu mohly napomoci.

Chybí tlak i magma

Řeč je ale spíše o dalších zemětřeseních, klidně i vzdálených, které však mohou spustit další menší zemětřesení blíže Yellowstonské sopečné kaldeře a způsobit kolaps některých magmatických komor. Je tu nicméně jedno velké ale, jak zástupci observatoře z Yellowstonu připomínají. Supervulkán pod národním parkem je nečinný už přes 70 tisíc let, a to i navzdory silným zemětřesením v oblasti.

Mohlo by vás také zajímat: Záchrana z hlubin. Řádící sopky mohou lidstvu místo zkázy přinést neomezenou energii

Důvodem je především to, že se nepotkávají dvě důležité veličiny - tedy množství magmatu pod povrchem a tlak, který by na něj působil, aby mělo magma tendenci dostat se blíže k povrchu. „Tyto podmínky nejsou splněny, už jen proto, že v oblasti je přibližně jen 5-15 procent tekutého magmatu,“ doplňuje článek a uzavírá úvahu nad hypotetickou přírodní zkázou tím, že pravděpodobnost zůstává i nadále velmi nízká.

Zdroj: USGS, Yellowstone Volcano Observatory

Video, které jste mohli minout: Atomový výbuch pocítili až na Havaji. Podívejte se na ničivou sílu šokové vlny

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom