Vyrobte si dítě na míru! Za pár let budou mít bohatí geneticky upravené potomky
Evropští bioetici varovali před americkým patentem na metodu, která by lidem umožnila vybrat z dárcovských vajíček nebo spermií genetické znaky svého dítěte jako například barvu očí.
Patent na metodu nazvanou "dárcovská selekce gamet" (vajíček nebo spermií) vydal americký patentový úřad USPTO firmě 23andMe 24. září, napsala agentura AFP.
Popis patentu na internetových stránkách USPTO uvádí, že "tato technika umožňuje potenciálním příjemcům gamet učinit informovanější volbu dárce".
"To, co 23andMe nabízí, je metoda, s jejíž pomocí mohou být dárci spermií či vajíček vybráni tak, aby posílili pravděpodobnost, že dítě bude mít charakteristiky žádané budoucími rodiči," napsali lékařští etici z Belgie, Nizozemska a Francie v komentáři zveřejněném v časopise Genetics in Medicine.
Výběr má probíhat na základě počítačového porovnání genomových údajů poskytovatelky vajíčka s dárcem spermatu. Charakteristiky na "nákupním seznamu" potenciálních rodičů mohou zahrnovat výšku, barvu očí, vývoj svalů, rysy osobnosti či riziko vývoje některých druhů rakoviny a dalších nemocí, uvedli komentátoři.
Děti podle katalogu
Budoucí rodiče by si mohli například vybrat, zda dávají přednost dítěti s "nejvyšší očekávanou délkou života", "nejnižšími celoživotními náklady na zdravotní péči" anebo "nejkratší celkově nasčítanou délkou hospitalizace", dodali etici.
Zaškrtnout by si také mohli například kolonku nulové pravděpodobnosti narození výkonnostního atleta, anebo naopak "stoprocentní pravděpodobnosti sprintera". Společnost 23andMe ovšem varuje, že tohle s naprostou jistotou zaručit nemůže – dají se jen posílit šance, že dítě bude mít požadované schopnosti.
Komentující etici označili tuto metodu za "vysoce eticky kontroverzní" – především proto, že umožňuje výběr rysů, jež nemají nic společného se zdravím dítěte.
Společnost 23andMe o patent požádala před více než pěti lety. Patentový úřad USPTO uvedl, že vydané patenty nekomentuje...