Vymřou v Evropě motýli? A co bude bez nich?
V Evropě prudce klesá počet lučních motýlů, zjistili vědci.
Populace více než poloviny hlavních druhů evropských lučních motýlů prudce klesá v důsledku jejich mizejícího životního prostředí. Informovala o tom dnes Evropská agentura pro životní prostředí (EAA), kterou citovala agentura AFP.
"Populace motýlů klesly o téměř 50 procent, což ukazuje na dramatický pokles luční biodiverzity," uvedla EAA. Ze 17 druhů motýlů sledovaných v 19 zemích v letech 1990 až 2011 se u osmi druhů počet populace zmenšil, dva zůstaly stejné a u jednoho populace vzrostla. U šesti zbylých nebylo možné trend zjistit.
Jako příčinu uvádí zpráva EAA rozšiřující se zemědělství, kde používání pesticidů a vysazování monokultur obilovin je ničivým faktorem biodiverzity. Negativní dopad má ovšem také mizení luk v horských a bažinatých oblastech, zvláště pak ve východní a jižní Evropě. Neudržované louky rychle zarůstají křovím a stromy, což vytlačuje rostliny, na nichž jsou motýli závislí.
Motýli jsou přitom ukazatele zdraví životního prostředí, v němž hrají klíčovou roli při opylování některých druhů rostlin.
Mezi 17 sledovanými druhy, na jejichž populaci se vědci zaměřili, byli jak široce rozšíření motýli, jako je soumračník rezavý (Ochlodes sylvanus), tak "specializované" druhy, jako je modrásek bahenní (Phengaris nausithous), který se vyskytuje v chladnějších oblastech včetně České republiky tam, kde se vyskytuje jeho živná rostlina krvavec toten (Sanguisorba officinalis).